گردشگری در استانبول

استانبول بزرگترین و توریستی ترین شهر کشور ترکیه می باشد . این شهر درشمال غرب  ناحیه مرمره ، دو سویه تنگه بسفر قرار دارد . دو قاره آسیا و اروپا را  تنگه بسفر از هم جدا می کند و استانبول تنها شهر جهان است که در دو قاره قرار دارد . پس با سفر به استانبول می توانید دو فرهنگ آسیایی و اروپایی را لمس کنید . این کلان شهر آسیایی – اروپایی 39 محله دارد . محله هایی قدیمی و نو که هر کدام با جاذبه های گردشگی درونی شان ، نقش و رنگ خاص خودشان را دارند . از معروفترین این محله ها می توان محله سلطان احمد ، باکرکوی تاریخچه ی بیزانس ، بشیکتاش گهواره ی سنگی استانبول ، محله ی آسیایی کادیکوی ، محله ی سر زنده ی بی اوغلو و محله ی دنج ببک را نام برد . بخش قدیمی این شهر روی هفت تپه ساخته شده که همگی در میان دیوار دفاعی شهر قرار داشتند . بلندترین نقطه استانبول تپه چاملچا ( Çamlıça Tepesi ) است که در حدوده 267 متر از سطح دریا ارتفاع دارد . قدمت این شهر زیبا و تاریخی به 660 سال  قبل از میلاد برمی گردد .  این شهر توسط بیزانس ها و مستعمره نشینان یونانی پایه گذاری شده است . موقعیت جغرافیایی ، آب و هوای خوب ، آثار باستانی ، مراکز خرید متعدد و جشنواره های جذابی که در این شهر برگذار می گردد ، گردشگران زیادی را جذب می کند و در حال حاضر از لحاظ تعداد گردشگران سومین شهر توریستی جهان به شمار می رود . در اطراف استانبول مجموعه ای از جزایر نه گانه وجود دارد که به جزایر شاهزادگان معروف است . در دوران بیزانس این جزایر ، تبعیدگاه شاهزادگان بودند . امروزه این جزایر به علت اقلیم آب و هوایی مناسب و همچنین خانه های چوبیه متعلق به قرن 19 ، بعنوان مرکزی مناسب برای گذراندن روزهای گرم تابستان مبدل گشته است . از جمله بزرگترین این جزایر ، جزیره بویوک آدا می باشد که می توان ساعاتی را در این جزیره ی زیبا با کالسکه سواری و پیاده روی سپری کرد و لذت برد . از دیگر جزایر این مجمع الجزایر می توان به کنیالی ، صدف ، بورگازو هی بلی آدا اشاره کرد .

جاذبه های گردشگری

زیارتگاهها و اماکن مذهبی از جمله مسجد و موزه ایاصوفیا ، مسجد سلطان احمد ، مسجد فاتح ، مسجد سلیمانیه و مسجد بایزید می توان نام برد .

مسجد و موزه ایاصوفیه : موزه ی ایاصوفیه را در استانبول که اکثرا با نام مسجد ایاصوفیه می شناسند ، در منطقه سلطان احمد ( مرکز شهر ) واقع شده که با قبه ها و مناره های بلندش ، در تمام روزهای سال گردشگران و توریست ها را به خود جذب می کند . طاق ها و ستونهای این بنا به طرز زیبایی با هم هماهنگ می باشند ، چهار ستون بزرگ و با شکوه ، شبیه پای فیل ، چهار طاق مسجد ایاصوفیه را بالا نگه داشته اند و گنبد بزرگ ایاصوفیه برروی این ستونها قرار دارند. چهل پنجره کناره هم در ساقه گنبد مسجد قرار دارند که نور خورشید از آنها به درون بنا می تابد. عمق گنبد 18 متر و ارتفاع آن از سطح زمین 56 متر است و قطر آن 33 متر به همراه دو نیم گنبد است . طول این مسجد در طولانی ترین قسمت 82 متر و عرض آن 73 متر است .

موزه ی ایاصوفیه در ابتدا یک کلیسا بوده و بعد به یک مسجد تغییر کاربری داده و در حال حاضر بیشتر حالت موزه را دارد . اگر از لحاظ تاریخی نگاهی بیندازیم فرمانروایان مختلفی در این شهر آمده و رفته اند و این بنای منحصر بفرد و زیبا همچنان سرپاست . این مکان باشکوه تاریخی به نوعی به نماد شهر استانبول تبدیل شده و از جمله شاهکارهای معماری بیزانس می باشد . این موزه و یا به عبارتی معروف تر مسجد مهم نیست که چقدر از عمرش بگذرد ، انگار قرار است که تا همیشه به عنوان یکی از نمادهای عرفانی ترکیه ای و نمادی از پیوند اسلام و مسیحیت در شهر استانبول شناخته می شود .

به مسجد ایاصوفیه ، حاجیا سوفیا یا هاگیا صوفیا نیز می گویند . ایاصوفیه به معنی حکمت خداست .

مسجد سلطان احمد : یکی از باشکوه ترین بناهای ترکیه که به مسجد آبی نیز معروف است ، مسجد سلطان احمد استانبول می باشد . گنبد های آبشاری و شش مناره باریک این مسجد ، آسمان استانبول را به تصرف خود درآوردند. سقف مسجد در فضای داخلی با یک ردیف از بیست هزار کاشی آبی تزئین شده که نام معروف مسجد را ، از آن گرفته اند. سلطان احمد در قرن 17 زمانی که فقط 19 سال داشت، تصمصیم به ساخت مکانی برای پرستش مسلمانان گرفت که حتی از ایاصوفیه بهتر باشد. معماری که طراحی مسجد سلطان احمد را بر عهده داشت فردی به نام آقا محمد صدفکار بود. سلطان احمد که نگران به پایان رسیدن این مسجد بزرگ بود اغلب خود در گیر روند کار می شد. او در سن 27 سالگی تنها یک سال  پس از اتمام ساخت شاهکارش درگذشت. پیکر او به همراه همسر و 3 پسرش در بیرون مسجد دفن شده است.

بیمارستان ، یک مدرسه ،مسافرخانه ، بازار ، دبستان و مقبره ی سلطان احمد در ساختمان اولیه ای که از مسجد آماده شده بود قرار داشتند. البته این ساختمان ها در قرن 19 میلادی تخریب شدند.

فضای داخلی مسجد علاوه بر وجود چلچراغ های زیبا و بسیاری که در آن وجود دارند ، با 260 پنجره با شیشه های رنگی ، روشن شده است. هر چند در حال حاضر این شیشه ها از بین رفته اند و با شیشه های نامرغوب جایگزین شده اند. فضای داخلی مسجد با آیاتی از قرآن کریم ، توسط سید قاسم غباری ، یکی از بهترین خطاط های آن زمان ، مزین شده است. هر مکانی برای نشستن دارای 5 پنجره می باشد. مسجد سلطان احمد دارای 8 گنبد فرعی ست که هر نیم گنبد دارای 14 پنجره می باشد. گنبد مرکزی دارای 28 پنجره است. محراب مسجد یکی از زیباترین عناصر داخلی این مسجد می باشد که از سنگ مرمر تراشیده شده و 2 ردیف سنگ نبشته در بالای آن قرار گرفته اند.

مسجد فاتح : مسجد فاتح یک مسجد تاریخی و از جاذبه های دیدنی استانبول است که توسط سلطان محمد ، کسی که نام وی را به عنوان فاتح استانبول ثبت کرده اند ، ساخته شده است . بعد از فتح استانبول اولین مسجدی که امپراطوری مربوطه ساخته این مسجد می باشد که به خاطر فتح استانبول به نام این سلطان یعنی سلطان محمد ثبت شده است . این مسجد بر روی کلیسای حواریون که پیش از فتح استانبول به خرابه ای تبدیل شده بود ، ساخته شده است و همواره با وقف های ادیان مختلف یک محموعه بسیار بزرگی را تشکیل می دهد . معماری این مجموعه کاملا خاص ترک بوده و از معماری بیزانس تاثیر پذیری نداشته است . لازم به ذکر است متاسفانه مسجد اکنونی همانی نیست که محمد فاتح بنا کرده بود . مسجد اصلی بر اثر زلزله تخریب و بعد از بازسازی در آتش سوزی از بین رفت . در زمان عبدالحمید اول مسجد امروزی با نقشه ای متفاوت ساخته شد . از مسجد اصلی فقط حیاط و دروازه ورودی باقی مانده است که یاد آور زمان سلطان محمد می باشد . مزار سلطان محمد و همسرش (که نامش گلبهار ثبت شده) در پشت مسجد فاتح قرار دارند .

مسجد سلیمانیه : یکی از جاذبه های دیدنی استانبول که به دستور سلطان سلیمان در قرن 16 ساخته شده است مسجد سلیمانیه می باشد . این مسجد مجموعه ای از بناها می باشد که مقبره های سلطان سلیمان ، همسرش خرم سلطان و معماره این مسجد سینان هم در در محوطه مسجد واقع شده اند . این مسجد بارگاهی با ستون هایی از گرانیت ، مرمر و سنگ سماق دارد ، در چهار گوشه ی آن نیز جهار مناره بزرگ قرار گرفته است . این جهار مناره ها به نشانه جهارمین حاکم استانبول بودن سلیمان با ده بالکن به نشانه دهمین سلطان عثمانی بودن وی می باشند . در داخل مسجد ، اتاق مربع شکل بزرگی با گنبدی به ارتفاع 47 متر و ضخامتی برابر 27.5 متر وجود دارد .محراب و منبر از مرمر ساخته شده و کتیبه های خطی بسیاری از خططاطان مشهور عثمانی به چشم می خورد . بر پایه ی رسم آن دوره این مسجد دارای بناهای جانبی از جمله مدرسه ، حمام ، کتابخانه ، کاروانسرا ، بیمارستان و آشپزخانه عمومی می باشد . این بناها را به ترکی عثمانی (( جامی کولیه سی )) می نامیدند.

مسجد بایزید : یکی از قدیمی ترین مساجد استانبول که به دستور فرزند سلطان فاتح به اسم بایزید دوم ، در میدان بایزید در نزدیکی بازار بزرگ استانبول ( گرند بازار ) و همچنین بقایای باستانی تئودوسیوس قسطنطنیه ساخته شده است مسجد بایزید می باشد . این مسجد در قرن 16 ( 1501 – 1506 ) ظرف مدت 5 سال ، از گرانیت و مرمر ساخته شده و در کنار آن دو مناره گلدسته وجود دارند که از هم 87 متر فاصله دارند . در این مسجد مجموعه ای از مدرسه ، حمام و کاروانسرا وجود دارد . در معماری مسجد بایزید دوم یک گنبد مرکزی ، چندین نیم گنبد و یک فضای مرکزی برای برگزاری نماز جماعت دارد که از معماری بیزانسی کلیسا و مسجد ایاصوفیه الهام گرفته شده است .

از موزه ها می توان به موزه ی ایا صوفیا ، موزه ی هنر های اسلامی ترکیه ، موزه باستان شناسی ، موزه فرش ترکیه ، موزه موزاییک ، موزه قالی و موزه کارییه اشاره کرد .

موزه ی هنرهای اسلامی ترکیه ( کاخ ابراهیم پاشا ) : این کاخ در بخش قدیمی شهر استانبول ، ناحیه فاتیح ، نزدیک کاخ توپکاپی ، بین شاخ طلایی و تنگه بسفر در سال 1524 ساخته شد . این بنا بزرگترین بنائی بود که در دوره امپراطوری عثمانی ساخته شد .

ابراهیم پاشا در کودکی در یونان اسیر ترک ها شد و به عنوان برده به خانه داری امپراطوری فروخته شد . او در توپکاپی بعنوان پیام رسان کار می کرد ، جایی که سلیمان با او هم سن بود و با هم دوست شدند . زمانی که دوستش سلطان شد او به مقام صدراعظمی دست یافت . این قصر زیبا را سلطان سلیمان ، یک سال قبل از آنکه خواهرش خدیجه سلطان را به عقد ابراهیم پاشا درآورد ، به او بخشید . هرچند این دوران زیبا چندان دوام نیافت . یونانی زاده ای که سرنوشتی مشابه امیر کبیر در دوره پادشاهی ناصرادین شاه داشت و با دسیسه ها ی اطرافیان سلطان سلیمان کشته شد. پس از اعدام ابراهیم پاشا از این کاخ بعنوان سرباز خانه ، زندان ، دفتر ثبت و ادارات دولتی استفاده شد تا اینکه در سال 1983 به موزه های هنرهای اسلامی ترکیه تبدیل شد . مجموعه موزه شامل آثاری از قرون هشتم تا نوزدهم میلادی می باشد . بارزترین آن نمایشگاه بسیار زیبایی از خوشنویسی ، ابزار و ادوات آن ، فرمانهای شاهی ، طغراها و نسخ خطی آرایش یافته است . در آخرین اتاق طبقه اول که بزرگترین تالار قصر می باشد ، رحل های زیبای قرآن از قرن 16 ، مینیاتورهای ترکی و مجموعه ی بسیار نفیسی ا زکهن ترین فرش های دنیا نگهداری می شوند .

موزه باستانشناسی استانبول : موزه باستان شناسی با سه مجموعه موزه خود یکی از بهترین موزه های جهان ، در منطقه سلطان احمد و در جنوب کاخ توپکاپی قرار دارد . ساختمان اصلی با سر در نئوکلاسیکش ، جایگاه گنجینه های اصلی است . در داخل حیاط ، موزه هنر باستانی شرقی ( ESKI SARK ESERLERI ) قرار گرفته و به نمایش آثار پیش از اسلام اختصاص داده شده که آثار هنری بابل باستان ، از کارهای بارز در این بخش می باشند . سومین ساختمان مجموعه ، عمارت کاشی کاری فوق العاده جینیلی کوشک است که یکی از قدیمی ترین بناهای باقی مانده از دوران عثمانی ها در استانبول می باشد که با توجه به زمان ساخت آن ، تاثیر هنر فارسی در معماری آن کاملا مشهود می باشد . این موزه در اصل به عنوان یک مکان مجلل برای سلطان محمد فاتح ساخته شده بود که سلطان بتواند بازی ها و مسابقات ورزشی را از آنجا تماشا کند . در این موزه بیش از یک میلیون قطعه ی با ارزش نگهداری می شوند که تاریخ و تمدن دوره های مختلف جهان را در خود جای داده اند . از جمله گنجینه های با ارزش این مجموعه ، تابوت هایی هستند که با حفاری در صیدون در جنوب لبنان ، از گورستان پادشاهان صیدون باستان بدست آمده اند . به طور خاص می توان به تابوت الکساندر بزرگ ، با آن تصویر پیچیده از نبرد سپاه مقدونی در برابر ایرانیان و تابوت عزاداران با نقش هجده زن سوگوار که نمونه های زیبایی از این هنر ارزشمند در قرن چهارم قبل از میلاد هستند ، اشاره کرد . علاوه بر بخش صیدون ، می توان به نمونه های بسیار زیبایی از تابوتهای ساتراپ قرن پنج قبل از میلاد ، تابوت لیسیان چهارصد سال قبل از میلاد و تابوت سیدامارا متعلق به کنیا در قرن سوم اشاره کرد .

موزه ی فرش سلطان احمد (HALIMUZESI ) : این موزه با نگهداری از 448 اثر تاریخی مربوط به قرن چهاردهم تا بیستم ، علاقه گردشگران و هنر دوستان را به خود جلب کرده است . این موزه در سال 1979 در عمارت ” حونکار” مسجد سلطان احمد افتتاح و چند سال بعد از آن به عمارت ایاصوفیه منتقل شد . در این موزه 448 فرش در سه گالری به صورت دوره ای عرضه می شوند . در گالری اول آثار عصر ملوک الطوایفی در آناتولی ( دوره اول عثمانی ) در گالری دوم آثار دوره عثمانی در آناتولی مرکزی و شرقی و در گالری سوم آثار بزرگ دوره عثمانی به نمایش گذاشته شده اند . هدف از تاسیس این موزه ، حفاظت از فرشهای تاریخی ، معرفی و انتقال آنها به نسلهای آینده می باشد .

از مناطق تاریخی این شهر تاریخی می توان  مسجد سلطان احمد ، برج دختر ، کاخ توپکاپی ، برج گالاتا ، کاخ دلما باحچه ، کاخ ییلدیز و تنگه بسفر نام برد .

از جمله از جاذبه های طبیعی استانبول می توان به منطقه ی حفاظت شده ی پارک جنگلی طبیعی گوک نارلیک ، پارک طبیعی پولونوز کوی ، پارک طبیعی ترکمن باشی ، چشمه های سو باشی استانبول ، چشمه احمد سوم اسکودار ، چشمه گوک سو ، چشمه ایازما ، چشمه ی اسما سلطان ، چشمه توپخان ، چشمه اسحاق آقا بیکوز ، منطقه بولونز کوی ، سواحل شنی شینه ، پارک متانیک ، بورسای سبز ، الووداغ و باغهای چای ییلدیز پارک اشاره کرد .

در سفر به استانبول ، این شهر مدرن و رنگارنگ علاوه بر بازدید از جاذبه های گردشگری ، خرید در این شهر را به هیچ وجه از دست ندهید ، مطمئن باشید از اینکه بخشی از زمان خود را صرف خرید از مراکز خرید لوکس و مدرن از برترین برندهای ترکیه با مناسبترین قیمتها می کنید ، پشیمان نخواهید شد . مراکز خرید استانبول با دنیای مدرنشان ، بهشت عاشقان مد و لباس می باشند . از جمله مراکز خرید این شهر جذاب می توان مرکز خرید استانبول مال ،  فروم استانبول ، ایستینیه پارک ، زرلو سنتر ، کانیون ، پالادیوم ، جواهیر ، آکوا فلوریا ، سیتیزنیشانتاشی ، آک مرکز ، الیویوم ، آستوریا ، گالریا ، مترو سیتی ، اپتیموم اوت لت ، استارسیتی ، ساپ پیره ، ویاپورت مارینا ، ترامپ تاورز ، سفیر و … نام برد . همچنین دیدن بازارهای استانبول از جمله بازار بزرگ استانبول ، بازار مصری ، بازار بشیکتاش ، بازار بی اوغلو ، خیابان گالاتا ، خیابان تاکسیم و از همه مهم تر بغداد جاده سی خالی از لطف نیست و به شدت توصیه می شود .

اگر اهل هیجان هستید و در تابستان به استانبول سفر کردید پارکهای آبی کلاب دلفین و آکوامارین یکی از بهترین گزینه ها برای تفریح و سرگرمی شما می توانند باشند ، چرا که در هوای گرم استفاده از بازی های مهیج و تفریحات آبی می تواند برای هر گردشگری خوشایند و لذت بخش باشد.

مرکز خرید استانبول مال ( Mall of Istanbul )

یکی از مراکز خرید بزرگ و معروف استانبول ، این شهر وسیع و دوستداشتنی ، استانبول مال می باشد که شامل 5 ساختمان بزرگ با 83 عدد پله برقی و 42 عدد آسانسور، در سال 2014 افتتاح شده است . این مرکزخرید با فضایی حدود 156 هزار متر مربع ، شامل 350 فروشگاه با ویترین های زیبا از جدیدترین و عجیب ترین طراحی ها ، فود کورت ، یک مجتمع سینمایی با 16 پرده سینمایی ، مرکز آثار نمایشی و هنر خیابانی می باشد . از کیف ، کفش ، لباس ، لوازم ورزشی و اسباب بازی گرفته تا لوازم صوتی تصویری و برقی ريال یعنی تقریبا هر آنچه که طالب آنید در این مرکز خرید وجود دارد . از جمله نمایندگی  برندهای معروف این مرکز خرید مدرن و لوکس ، Miss Selfridge , Decathhlon , ال سی واکیکی ، ویکتوریا سیکرت ، دکالتون ، دبنهامز ، زارا و… میباشند .  یکی از گروههای سرمایه گذار اماراتی ( آدلر ) ، یک رستوران 3 طبقه با مساحت 1000 متر مربع برای اولین بار در ترکیه ، در داخل استانبول مال ، افتتاح کرد . دراین رستوران تمام غذاهای خاورمیانه با هر سلیقه ای سرو می شود و در دبی و ابوظبی شعبه دارد . علاوه بر اینها بزرگترین شهربازی سر پوشیده ترکیه ، موی پارک ( Moipark ) به وسعت 12000 متر مربع ، یکی از کاملترین و مدرنترین پارکهای ترکیه ، در استانبول مال ساخته شده است . شما می توانید هیجان ، ترس و خاطره ای اعجاب انگیز را با ترن پیچ در پیچ و غول آسا ، چرخ و فلک و 30 دستگاه مهیج دیگر تجربه کنید و لذت ببرید . در نهایت باید به هتل استانبول مال اشاره کرد که با 300 اتاق در بالای این مرکز خرید قرار گرفته است .

برای رفتن به این مرکزخرید می توانید از مترو یا تراموا استفاده کنید و خود را به ایستگاه ایکیتلی ( İkitelli Sanayı ) برسانید .

مرکز خرید فروم استانبول ( Forum Istanbul )

یکی از بزرگترین مراکز خرید استانبول ، که در بخش اروپایی این شهر قرار گرفته ، مرکز خرید فروم استانبول می باشد . این مرکز خرید لوکس جز 10 مرکز خرید برتر استانبول می باشد و سالانه بیش از 20 میلیون نفر از این مرکز خرید بازدید می کنند . این مرکز خرید با فضایی حدود 495 هزار متر مربع ، با 292 برند ملی و بین المللی ، در سال 2009 ساخته شده است .نمایندگی اکثر برندهای شناخته شده ی پوشاک آقایان و خانم ها ، پوشاک و لوازم کودکان ، کیف و کفش ، ساعت ، زیورآلات ، عینک ، لوازم آرایشی بهداشتی ، لباس خانگی ، کفش و لوازم ورزشی ، اسباب بازی ، لوازم خانگی ، لوازم الکترونیک و دیجیتال در این مرکز خرید زیبا و وسیع وجود دارند . از جمله این برندها میتوان مارکس اند اسپنسر ( برند مشهور انگلیس ) ، اچ اند ام ، زارا ، بوینر ، وای کی ام ، یو اس پولو اسن ( برند مشهور آمریکایی ) ، کالینز ، کوتون ، استرادیواریوس ( برند بین المللی و اسپانیایی ) ، پیر کاردین ، برشکا ( برند معروف اسپانیایی ) ، منگو ، ال سی وایکیکی ، فور اور نیو ( برند استرالیایی ) ، ای دی ال ، باتیک ، چیکو پانچو ، دیچمن  و … نام برد . متراژی بالغ بر 30 هزار متر مربع به  فروشگاه ایکیا پیشرو در صنعت دکوراسیون خانه ، در فروم استانبول اختصاص داده شده است . سوپر مارکت این مجموعه فضایی حدود 15500 متر مربع اشغال کرده است . اولین اکواریوم غول پیکر و تونلی ترکیه یعنی آکواریوم سی لایف ( Istambul Sea Life Aquarium ) در فضایی حدود 8 هزار متر مربع ، در طبقه همکف این مرکز خرید لوکس ، زیر آب  قرار دارد . معماری این تونل 83 متری  270 درجه ای ، فضای فوق العاده ای ایجاد می کند تا بازدید کنندگان این حس را داشته باشند که در قعر دریا کنار آبزیان مختلف هستند . در این آکواریوم جذاب و هیجان انگیز ، علاوه بر بازدید 10 هزار جاندار از 1000 گونه ی متفاوت ،  تفریحات دیگری همچون شنا در کنار کوسه ها ، لمس موجودات آبی و غذا دادن  به آنها وجود دارد . وجود سالن بولینگ اتلانتیس ، سینمای 5 بعدی تیوکس ، رستورانها و کافی شاپهای مختلف ، اسکی روی یخ ، مجموعه سینمایی سینماکسیموم ، پارک ژوراسیک ، لگولند دیسکاوری سنتر ، شهربازی فان لب ، شهربازی اختاپوس ، شبیه ساز پرواز با هلی کوپتر ، این امکان را به شما می دهد که یک روزه کامل علاوه بر خرید به تفریح هم بپردازید و لذت ببرید . اختصاص یک فضای بزرگ به فستیوالها ، کنسرتها و اتفاقات مهم ورزشی در این مجموعه باعث شده فروم استانبول به یکی از بی بدل ترین مناطق توریستی استانبول تبدیل شود . اگر می خواهید تنگه بسفر را از بلندترین ارتفاع ببینید ، به بالاترین قسمت این مجموعه بروید و از آنجا این منظره ی زیبا را تماشا کنید . چرا که فروم استانبول یک آسمان خراش در کنار این تنگه می باشد و بخصوص منظره تنگه بسفر در شب از این ارتفاع  بسیار دیدنی است .

برای رفتن به مرکز خرید فروم استانبول می توانید سوار مترو شده و در ایستگاه Mecidiyekoy پیاده شده و سوار خط اتوبوس 32M شوید و در ایستگاه Forum Istanbul / Kocatepe پیاده شوید .

مرکز خرید ایستینیه پارک  ( Istinye park )

یکی دیگر از جذابترین و لوکس ترین مجتمع های تجاری استانبول ، مرکز خرید ایستینیه پارک می باشد . اگر حتی قصد خرید نداشته باشید ، می توانید از تفریحات و سرگرمی های این مجموعه استفاده کنید و لذت ببرید . این مرکز خرید در فضایی به مساحت 270 هزار متر مربع ، با 300 فروشگاه از اغلب برندهای معروف ملی و بین المللی ، چند بخش تفریحی ، رستورانها و کافه های متنوع ، در سال 2007 میلادی ساخته شده است . طراحی بی نظیر و منحصر به فردی که شامل سه طبقه و یک نیم طبقه در شیب یک تپه طراحی شده است . در نگاه اول به ایستینیه پارک ، تصور می کنید با ساختمانی دو طبقه روبرو هستید  اما وقتی وارد شوید متوجه می شوید که دو طبقه ی دیگر در زیر همکف وجود دارند . در کنار ساختمان اصلی ، قسمتی دکل مانند وجود دارد که آسانسورهای شیشه ای در آن قرار گرفته که تا 9 متر بازدید کنندگان را بالا می برند . این مرکز خرید در ساری یر واقع شده و دارای فضاهای باز گوناگون ، یک پارک مرکزی سر سبز ، یک بازار ، محوطه مد ، مغازه های کنار خیابان ، کلوب کودکان ، کلوب اوقات فراغت و ورزش های دامنه کوه و 12 سالن سینما می باشد که یکی از آنها مجهز به فن آوری سه بعدی می باشد .  در ایستینیه پارک شما می توانید تلفیقی از طراحی مدرن و سنتی ببینید . در کنار طراحی های لوکس و جدید بوتیک ها ، بلوارها و میادین این بازار ، فضای نوستالژیک هم فراموش نشده است . اگر به دنبال خریدی مناسب و ارزان هستید این مرکز خرید توصیه نمی شود مگر اینکه در زمانهای حراج به این مکان مراجعه کنید  ولی اگر برند باز هستید ایستینیه پارک خوراک شماست ، حتما سری به این مرکز خرید بزنید . زارا ، منگو ، دبنهامز ، فندی ، هوگو باس ، پرادا ، دیور و دلچه اند گابانا از جمله برندهای هستند که در ایستینیه پارک وجود دارند . البته بیشتر برندهای لوکس این مرکز خرید در بیرون و در قسمت فضای باز واقع شده اند . از جمله این برندهای خاص می توان به بربری ، گوچی ، میومیو و لوئیس ویتون اشاره کرد . خیابانی که این برندهای بزرگ در آن قرار گرفته اند همانند یک میدان شهری طراحی شده است .

درست است که امروزه افراد زیادی طرفدار برندهای گوناگون بوده و هزینه های گزافی بابت خرید این مارکها می پردازند ، اما همیشه افرادی هم هستند که گردش در میان بازارهای محلی را دوست دارند و تجربه ی خرید ،  گشت و گذار در میان بومیان یک منطقه را به برندها ترجیح می دهند . در مرکز خرید لوکس ایستینیه پارک به طرفداران بازارهای محلی هم توجه شده است و در محوطه ی این مجتمع تجاری بزگ ، بازارهای محلی و سنتی ساخته اند که می توان گفت نوعی بازار تره بار است . لازم به ذکر است کالاهایی که در این مکان عرضه می شوند از کیفیت خوبی برخوردارند و به صورت روزانه تهیه می شوند و تازه می باشند .

یکی از مهم ترین پخش کننده های فیلم در ترکیه ( cinemaximum ) ، مجموعه ای سینمایی در ایستینیه پارک دایر کرده اند که شامل 6 سالن مختلف ، از جمله اولین سالن IMAX ترکیه ، یک سالن 4DX و چندین سالن با کیفیت جهانی می باشد . علاوه بر فیلم های روز ترکیه ، برترین فیلم های روز جهان اغلب زبان اصلی با زیرنویس ترکی ، در قالب کیفیت های مختلف در این مجموعه پخش می شوند . در این مجموعه یک سالن VIP معروف وجود دارد که به راحتی می توانید بر روی صندلیهای حالت تخت آن لم داده و در کمال آرامش به تماشای فیلم بپردازید .

Fun time یک پارک بازی نسبتا کوچک با بازی های متنوع و فضای شادش ، می تواند لحظات خوشی برای کودکان و نوجوانان رقم بزند .

از دیگر جذابیت های این مرکز خرید رستورانها و کافی شاپهای رنگارنگ آن است که به خرید و بازدید شما رنگ و بویی متفاوت می دهند . هرگاه خسته شدید می توانید در این مکانهای لوکس و تمیز آرام گرفته و غذا ونوشیدنی میل کنید .

برای رفتن به ایستینیه پارک هر کجای استانبول که هستید سوار خط M2 مترو شده , و در ایستگاه ایاز اقا  ITU ( دانشگاه تکنیک استانبول ) پیاده شوید . از این ایستگاه تا مرکز خرید 10 دقیقه راه است .

مرکز خرید زورلو سنتر ( ZORLU CENTER )

زورلو سنتر یک مجموعه چند منظوره در تقاطع خیابان بیوک دره و پل بسفر ، منطقه شیشلی ، قسمت اروپایی استانبول در سال 2013 احداث گردید .زورلو سنتر شامل 4 برج اداری و مسکونی است . این مرکز میزبان اولین اپل استور استانبول می باشد که علاقه مندان بسیاری را به خود جلب کرده است . این شعبه با الهام از شعبه ی خود در  نیویورک ساخته شده و شما می توانید جدیدترین محصولات اپل را در زورلو سنتر بیابید ، هر چند که به دلیل مالیات خرید محصولات اپل از ترکیه کمی گرانتر از ایران می باشند . مرکز خرید زورلو سنتر در فضایی حدود 105 هزار متر مربع شامل بیش از 200 فروشگاه مجلل و لوکس از اکثر برندهای معروف ملی و بین المللی می باشد . اگر شما برند باز قهاری هستید و به دنبال کالاهای لوکس و برندهای غول جهان می باشید ، بازدید این مرکز خرید را از دست ندهید . از جمله برندهای مطرح و گران قیمت دنیا در زورلو سنتر می توان به بربری ، ولنتینو ، دلچه اند گابانا ، سنت لورن ، تیفانی ، دیور ، لوویس ویتون و برندهای متوسط به دیزل ، ویکتوریا سیکرت ، اچ اند ام ، منگو ، کوتون ، گپ و… اشاره کرد . در این مرکز خرید 9 فروشگاه مخصوص کودکان از جمله بربری چیلدرن ، ایمجیناریوم ، جاکادی ، جوکر و … وجود دارد . در زورلو سنتر 12 مغازه ی لوازم آرایشی و بهداشتی از جمله مک ، ایوروشه ، مموریال ونس ، آودا ، گرتیس ، اتلیر ربول و … موجود می باشد . 9 مغازه ی مخصوص کیف و کفش از برندهای آیگنر ، آلدو ، دیوارس ، هوتیک ، وانپن ، موکاسینی ، مسافر ، سوپر استپ واریو در این مرکز خرید لوکس قرار دارند . از برندهای ساعت و جواهرات موجود در سنتر زورلو می توان مونت بلنک ، بولگاری ، کافکاس و آگاتا پاریس را نام برد . چاکرا ، انگلیش هوم ، اینساید ، دوکسیانا و پنلوپه از جمله برندهای لوازم و منسوجات خانگی موجود در این مرکز خرید می باشند . اپل ، بیمکس ، هارمان ، وستل برندهای موجود لوازم دیجیتال و الکترونیک در زورلو سنتر می باشند . وجود رستوران ها و فست فود های بین المللی در کنار رستورانها و فست فودهای ترکیه چهره جذابی به مجموعه ی خوراکی این مرکز داده است . غذاهای ایتالیایی این مجموعه بسیار خوشمزه و بی نظیرند . هر هفته شنبه ها و یک شنبه ها در این مرکز خرید موسیقی زنده در سبکهای پاپ ، جاز ، کلاسیک و محلی اجرا می شود .

مرکز خرید زرولو سنتر هم مانند بیشتر مراکز خرید استانبول فقط به برندهای پر آوازه اش محدود نمی شود  و شما علاوه بر خرید می توانید به تفریحات این مجموعه سری بزنید و یه روزه به یاد ماندنی داشته باشید .

سینما ماکسیموم

مجموعه ای از سینماهای زنجیره ای شهر استانبول ، که شعبه های مختلفی در سایر نقاط شهر دارد ، سینما ماکسیموم می باشد که یکی از آنها در طبقه یک زورلو سنتر قرار دارد . این سینمای بزرگ خود شامل 14 سالن مختلف و 2 سالن اختصاصی ست که در کل 1548 نفر ظرفیت دارند . این سینما در 2 طبقه قرار گرفته که اکران جدیدترین فیلم های هالیوودی و ترکیه ای در سالن های سینمای این مرکز با پرده نمایشی بزرگ و دیجیتالیش ، تماشاچیان را به دنیایی از لذت وارد می کنند .

مرکز هنری پی اس ام ( Zorlu Center PSM )

جالب است بدانید بزرگترین مرکز هنرهای نمایشی شهر استانبول ، در زورلو سنتر قرار دارد . این مجموعه با نام زورلو سنتر پی اس ام ( ZORLU CENTER PSM ) سالن تئاتری با 770 صندلی و سالن کنسرتی با 2300 صندلی دارد که بهترین و معروف ترین کنسرتها دراین مجموعه برگزار می شود . علاوه بر سالن اصلی سالن کوچکتری با 717 صندلی به نام دراما استیج در PSM وجود دارد . از دیگر بخشهای PSM می توان مرکز هنرهای نمایشی ، محلی برای نمایش و اجراهای عمومی ، نمایشگاهها و مجموعه های هنری را نام برد .

شهربازی فان لوفت ( Funloft )

یکی از جالبترین بخش های مرکز خرید زورلو سنتر برای کودکان و خانواده ها ، شهربازی فان لوفت می باشد . در این شهربازی جذاب ، بخش ها و بازی های مختلفی از جمله زمین بازی کودکان ، کارائوکه ، لیزر تگ ، بولینگ ، پلی استیشن و بازی های ویدیویی وجود دارد . همچنین شما می توانید جشن تولد فرزندانتان را در این شهربازی جشن بگیرید و روز فراموش نشدنی برایشان رقم بزنید .

مجموعه ورزشی ( Zone Training )

مجموعه ای از امکانات ورزشی از جمله امکانات ورزشی برای فیتنس ، امکان ماساژ و … در طبقه همکف زورلو سنتر وجود دارد .

از دیگر خدمات و امکانات رفاهی این مرکز خرید لوکس و وسیع می توان وای فای رایگان ، زمین بازی کودک ، میز اطلاعات ، پاوربانک ، کالسکه کودک رایگان ، صندلی چرخ دار ، اتاق مادر وکودک ، نمازخانه ، تخفیف مالیاتی برای مسافران خارجی ، بخش گمشدگان ، دستگاه خود پرداز ، پارکینگ و …. را نام برد .

مرکز خرید کانیون ( Kanyon )

مرکز خرید کانیون در منطقه ی اقتصادی لونت ( Levent ) ، جز اولین مراکز خرید استانبول ، با مساحتی حدود 37500 مترمربع شامل 9 سینما ، مرکز ورزشی و 160 فروشگاه از بهترین برندهای دنیا می باشد . برندهایی نظیر Ann Taylor ,  Vakko , Swarovski , Harvey Nichols , Tommy Hilfiger , Banana republic , Mango و …         مرکز خرید افسانه ای کانیون ، با معماری خیره کننده در سال 2006 ، افتتاح شده و بارها برنده جایزه طراحی مدرن شده است . معماری مدرن و جالب این مرکز خرید طوری هست که بخشی ازمرکز خرید 4 طبقه کانیون ، در فضای باز و بخشی در فضای سر بسته می باشند ؛ یعنی یخش مرکزی کانیون رو باز می باشد . رستورانهای زنجیره ای معتبر استانبول مثل رستوران برگر نصرت ، در طبقه ی آخر این مجموعه قرار دارند . انواع فود کورتها در پایین ترین طبقه ی این مرکز خرید قرار دارند .

این مرکز خرید از نظر قیمت جز مراکز خرید گرانقیمت محسوب می شود .

این مرکز خرید درکنار دو مرکز خرید متروسیتی ( Metrocity ) و اوزدلیک پارک ( Ozdelik Park )  قرار دارد .

خطوط اتوبوسی که به مرکز خرید کانیون می روند :

122c , 122L , 41S , 40B , 29C , 29D

خط مترو :

برای رفتن به مرکز خرید کانیون از میدان تاکسیم سوار خط متروی حاجی عثمان Haciosman M2 ، شوید و در ایستگاه لونت Levent پیاده شوید . ایستگاه لونت 2 خروجی دارد که یکی از این خروجی ها دقیقا روبروی مرکز خرید مترو سیتی ( Metro City ) می باشد که حدود 100 متر با مرکز خرید کانیون فاصله دارد . خروجی دیگر روبروی مرکز خرید کانیون می باشد .

مرکز خرید پالادیوم ( PALLADIUM )

پالادیوم در سال 2008 ، در قسمت آسیایی استانبول ، در منطقه آتا شهیر افتتاح شد . مرکز تجاری پالادیوم استانبول ، به خاطر معماری شاهکار و خاصش که به شکل یک کره گرد شیشه ای درست شده ، شهرت دارد که از مدرنترین سازه های شهر استانبول است  و در گروه مراکز خرید لوکس و مدرن قرار می گیرد . این شاهکار مدرن معماری با مساحتی حدود 40 هزار متر مربع ، شامل 190 فروشگاه از انواع برندهای ترک و بین المللی ، 5 طبقه پارکینگ اختصاصی ، سالن تئاتر ، بیش از 20 رستوران و کافی شاپ می باشد . برندهایی همچون گس ، تامی هیلفیگر ، میکائیل کروس ، زارا ، پیرکاردین ، آدیداس ، گپ و فورا ، ال سی وایکیکی و … در این مجموعه فعالیت می کنند .

شما می توانید از طریق وسایل نقلیه عمومی به راحتی به این مرکز خرید بروید . می توانید از میدان تاکسیم با قطار زیر زمینی فونیکلار به کاباتاش بروید و از آنجا با کشتی های مسافر بری به کادیکوی رفته و از کادیکوی می توانید با تاکسی یا اتوبوس به پالادیوم بروید .

مرکز خرید جواهیر استانبول ( ISTANBUL CEVAHIR )

مرکز خرید جواهیر استانبول در بخش اروپایی منطقه شیشلی در سال 2005 افتتاح شد . این مرکز خرید یکی از بزرگترین مراکز خرید دنیا می باشد که در فضایی به مساحت 620 هزار متر مربع در 6 طبقه واقع شده است . در این مرکز خرید ، مراکز تفریحی ، سینما ، انواع رستورانها و کافه ها ، 343 فروشگاه از برندهای مطرح و معتبر دنیا ( که برخی از این برندها اولین شعبه شان در ترکیه را در مرکز خرید جواهیر بازگشایی کردند ) وجود دارد . در جواهیر استانبول ، این مرکز خرید بزرگ و لوکس هر آنچه از پوشاک ، لوازم خانگی ، کیف ، ساعت و جواهر و یا هر چیز دیگر از معتبرترین برندها ، که بخواهید می توانید تهیه کنید . با توجه به معماری پیچیده ای که جواهیر دارد بهتر است قبل از رفتن ، اطلاعاتی از آن داشته باشید و بدانید در هر طبقه چه فروشگاههایی وجود دارند .

طبقه ی اول / فروشگاههای لوازم خانگی

در طبقه ی اول وسایل صوتی و تصویری ، لوازم دیجیتال ، لوازم برقی و در کل هر آنچه برای منزلتان نیاز دارید میتوانید بیابید . از جمله برندهای این طبقه میتوان به سونی ، بوش ، سامسونگ ، ال جی ، میله ، تفال ، تکنو و … اشاره کرد .

طبقه ی دوم و سوم / فروشگاههای پوشاک

بهترین و معروف ترین برندهای پوشاک با ویترینهای جذاب و لوکسشان در طبقه ی دوم و سوم قرار دارند . از جمله برندهای موجود در طبقه ی دوم کوتون ، ال سی واکیکی ، بنتون ، جک جونز و … می باشند و از جمله برندهای طبقه ی سوم می توان ، زارا ، پولو ، واککو ، رامسی ، گپ ، منگو و … را نام برد .

البته در طبقات دیگر هم می توانید فروشگاههای مربوط به پوشاک را پیدا کنید . مثلا فروشگاه دی اس دامات در طبقه ی چهارم ، فروشگاه وای کی ام شعبه هایی در طبقه ی پنجم و ششم دارد .

طبقه ی چهارم / بورس کیف ، کفش ، عینک و ساعت

در تمامیه این زمینه ها بهترین برندها اینجا شعبه دارند . از برندهای کیف و کفش می توان به بامبی ، کینگ پالو و شوز مور اشاره کرد . از برندهای ساعت و عینک می توان اوزکور ساعت ، اوپمار اوپتیک و اتاسون اوپتیک را نام برد .

جواهر فروشی های مرکز خرید جواهیر

فروشگاههای لوکس و بی نظیر جواهر فروشی این مرکز خرید زیباترین و ظریف ترین جواهرات را دارند .

برخی از این برندها عبارتند از آالتینباس واقع در طبقه چهارم ، وی وود واقع در طبقه سوم ، آریش پرلانتا واقع در طبقه چهارم ، ویللا دوویز واقع در طبقه چهارم

فروشگاههای مخصوص کودکان

حدود 20 فروشگاه  لباس و اسباب بازی و کلا هر چیزی که مربوط به کودکتان می باشد در مرکز خرید جواهیر وجود دارد . برخی از این فروشگاهها عبارتند از کارتر در طبقه ی دوم ، سی اند کیدز در طبقه ی سوم ، تویز شاپ در طبقه ی پنجم و …

فروشگاههای لوازم و لباس ورزشی

در طبقه ی چهارم جواهیر 16 فروشگاه از برندهای مطرح دنیای ورزش وجود دارد که اگر شما به خرید لوازم و لباس ورزشی نیاز دارید به تمام آنچه می خواهید می رسید . از جمله این برندها می توان آدیداس ، پوما ، نایک ، بوینر اسپورت و …. می توان نام برد .

طبقه ی پنجم و ششم / بخش خوشمزه

بخش جدا نشدنی یک تفریح و خرید خوب و کامل ، یک غذای خوب و لذیذ می باشد . در این طبقات می توانید به دور از هیاهوی مرکز خرید کمی استراحت کنید و در عین حالی غذا و نوشیدنی میل کنید و انرژی بگیرید . در این 2 طبقه 24 رستوران فست فود ، 14 رستوران بین المللی و محلی وجود دارند . اگر می خواهید غذایتان را در محیطی آرام تر میل کنید بهتر است به رستورانهای طبقه ششم بروید . از فروشگاهها و رستورانهای این طبقه می توان قهوه دنیاسی ، سارای موحاله بیجیسی و پیدم را نام برد .

مراکز تفریحی جواهیر استانبول

بعد از اتمام خرید وقت آن است کمی تفریح کنید و هیجان را تجربه کرده و یک روز بی نظیر و به یاد ماندنی برای خود و خانوادتان رقم بزنید . جواهیر استانبول آن چنان عظیم و بزرگ می باشد که توانسته یک مرکز تفریحی سرپوشیده که شامل 12 سالن سینما ( Cinemaximum Cevahir ) و تئاتر ( iDT Cevahir Hall ) ، یک سالن سینمای مخصوص کودکان ، یک سالن بولینگ و یک شهربازی سرپوشیده  ( Fun Lab Entertainment World ) برای تمام رده های سنین می باشد را در خود جای دهد .

پارک سرپوشیده ی تفریحی فان لب ( Fun Lab Entertainment World )  طیف وسیعی از سرگرمی ها را برای تمام سنین ارائه می کند . همچنین سالن هایی برای برگزاری جشن تولد فرزندانتان دارد . این پارک تفریحی که در طبقه ی اول مرکز خرید قرار دارد ، شامل 4 طبقه می باشد و مساحتی حدود 16 هزار متر مربع دارد . این پارک به 3 قسمت FunLab Kids ( قسممتی مخصوص کودکان ) ، FunLab ( قسمتی مخصوص تمام گروههای سنی ) ، FunLab Plus ( محوطه ای به متراژ بیش از 2 هزار متر مربع شامل تمام دستگاههای سرگرمی و هیجان انگیز از جمله چرخ و فلک ، ترن هوایی ، ماشین های برقی و …) می باشد .

ساعت مرکز خرید جواهیر استانبول

سقف این مرکز خرید در مساحتی حدود 2500 متر مربع ، کاملا از شیشه ساخته شده است . در نگاه اول این سقف شیشه ای شاید معمولی به نظر برسد اما اگر بیشتر دقت کنید خواهید دید این سقف در واقع ساعتی است به قطر 36 متر ، که اعدادش هر کدام 3 متر می باشند . این ساعت دومین ساعت بزرگ جهان می باشد .

مرکز خرید جواهیر در منطقه ی شیشلی قرار گرفته و بهترین دسترسی را از تمام نقاط دیگر دارد . بهتزین راه استفاده از مترو می باشد . این مرکز خرید دقیقا در خروجی ایستگاه مترو شیشلی قرار دارد . متروی استانبول که از مرکز شهر حرکت می کند در ایستگاه دوم به جواهیر می رسد و می توانید از خروجی زیر زمینی آن وارد جواهیر شوید . همچنین در شهر اتوبوس ، تاکسی و دلموش هایی هم هستند که به راحتی شما را به این مرکز خرید لوکس و بزرگ می رسانند .

مرکز خرید آکوا فلوریا ( aqua florya )

آکوا فلوریا یکی از مراکز خرید شکیل و جدید استانبول است که در کنار ساحل و نزدیکی فرودگاه استنابول ، در سال 2012 افتتاح گردید . از فلوریا می توانید شاهد زیباترین منظره های قسمت اروپایی استانبول باشید . این مرکز تجاری از 5 طبقه تجاری و تفریحی تشکیل شده است و انواع برندهای معروف در زمینه های ساعت فروشی ، لباس ، کیف و کفش ، اسباب بازی ، ماهی فروشی ، کتاب فروشی و… در این مرکز خرید فعالیت دارند . انواع برندهای مطرح دنیا از جمله پاشاباغچه انگلیش هوم ، نتورک ، مارک اند اسپنسر ، کلومبیا ، بی اند جی استور ، گونایدیم ، مادو ، تویز شاپ ، هری ، تووئیست ، دی اند آر ، تفال ، گپ ، مارکو سنتر ، منگو ، فابریکا و… در این مرکز خرید شعبه دارند . از امکانات و خدمات رفاهی این مجموعه می توان به شهربازی ، داروخانه ، آمفی تئاتر ، سینما ، آکواریوم ، فود کورت و … اشاره کرد . آمفی تئاتر روباز با ظرفیت 900 نفر و 11 سالن سینمای بزرگ و لاکچری با ظرفیت 1280 نفر در این مرکز خرید وجود دارند . فود کورت فلوریا در بالاترین طبقه ی این مرکز خرید قرار دارد و شما می توانید در یالکن این فود کورت ، همراه با میل نوشیدنی و غذایتان از تماشای منظره ی بی نظیر اروپایی این شهر لذت ببرید .

آکواریوم مرکز خرید آکوا فلوریا

بزرگترین پارک موضوعی دنیا یعنی آکواریوم آکوا فلوریا خود به تنهایی یکی از مهم ترین و بزرگترین جاذبه های گردشگری شهر استانبول بوده که در محله ساحلی و لوکس فلوریا قرار گرفته و هر ساله توریستهای زیادی را به این مرکز می کشاند . این آکواریوم بزرگ 17 قسمت مختلف داشته که هر کدام از این قسمتها ، نمونه های مختلفی از مناطق مختلف در دنیا مثل دریای سیاه ، آسیا و اروپا را در خود دارند . بزرگترین آکواریوم موضوعی جهان به این معناست که در این آکواریوم جالب توجه ، زیستگاههای دریایی و غیر دریایی نقاط مختلف دنیا بازسازی شده اند و شما می توانید ماهی های رنگارنگ و متفاوت اقیانوس تا پنگوئن های رمانتیک و دوست داشتنی جنتو را از نزدیک ببینید .

مرکز خرید سیتیز نیشانتاشی ( City’s Nişantaşı )

مرکز خرید سیتیز نیشانتاشی یکی دیگر از مراکز خرید لوکس استانبول می باشد که در خیابان تسوی کیه که قلب خرید در محله لوکس استانبول می باشد ، قرار دارد . نیشانتاشی مرکز مد و فشن ترکیه می باشد . به جرات می توان گفت مد وزیبایی از نیشانتاشی به دیگر جاها صادر می شود .  مطرح ترین و معروف ترین مارکهای ترکیه و دنیا را در این منطقه می توان پیدا کرد . از جمله برندهای سیتی نیشانتاشی می توان به منگو ، گپ ، بنانارپابلیک ، ویکتوریا سکرت ، کوتون ، لاکوست ، ناین وست ، روبرتوکاوالی ، سامسونایت ، پولو ، تامی ، آلدو ، ماوی و… اشاره کرد . در طول تاریخ بیشتر افراد سرشناس در نیشانتاشی که یکی از قدیمی ترین محله های استانبول است زندگی می کردند . گسترش این منطقه از زمانی آغازشد که سلطان سلیم یک ناحیه تیراندازی در این منطقه حفر کرد و مسابقات تیراندازی با حضور شاه در این منطقه برگزار می شد ، اما در زمان عبدالحمید پادشاه کشور ترکیه ، این منطقه بعنوان مکانی برای پذیرایی از مهمانان جشن عروسی خواهرش که به مدت2 هفته طول کشید ، انتخاب شد ؛ دقیقا جایی که به دو کاخ دولما باغچه و یلدیز نزدیک بود .

سیتی نشانتاشی دارای 150 فروشگاه از برندهای مطرح ترکیه و دنیا ، رستورانهای خاص و کافه های معروف ، می باشد . کافه کانادایی زنجیره ای Second Cup Coffee برای اولین بار در طبقه ی اول نیشانتاشی شعبه خود را راه انداخت . Gloria Jeans Cafe در طبقه ی دوم ، Cafe Crown در طبقه ی سوم قرار گرفته اند که از مشهورترین کافه های دنیا می باشند . رستوران های مختلفی در طبقه چهارم این مجموعه قرار گرفته اند که معروف ترین آنها  Yummies Food Bar می باشد که غذاهای بین المللی با تمرکز ویژه بر غذاهای ایتالیایی دارد . رستوران مکزیکی Cantina Mariachi نیز با غذاهای رنگارنگ و لذیذ مکزیکی از مشتریان پذیرایی می کند . از چای سبز و سوشی های خوشمزه رستوران Suinn اصلا نمی شود گذشت . بستنی فروشی Ben & Jerry’s هم در طبقه ی چهارم می باشد . سالن نمایش سینما در طبقه ی آخر و در کنار دیگر رستورانهای این مرکز خرید همچون رستوران آسیایی سلندون ، رستوران فرانسوی کلمنتاین ، رستوران گری و … قرار دارد . طراحی دکوراسیون سیتی نشانتاشی ، مخصوصا طراحی این طبقه چشم هر بیننده ای را به خود جلب میکند .

منحصر بفردترین رستوران مرکز خرید سیتیز نیشانتاشی ، لیموناتا ( Limonata ) است که با محیطی کریستالی ، حس خوردن غذایی شاهانه را به میهمانان القا می کند .

از میدان تاکسیم می توان با 30 دقیقه پیاده روی به نیشانتاش رسید . همچنین می توانید خط M2 مترو را سوار شده و در ایستگاه عثمان بی ( Osmanbey ) پیاده شوید و با دنبال کردن تابلوهای روملی می توانید به نیشانتاشی برسید .

مرکز خرید آک مرکز ( Akmerkez )

یکی دیگر از مراکز خرید معروف استانبول ، مرکز خرید آک مرکز ، در منطقه اتیلر ، در همسایگی منطقه بشیکتاش و همچنین در نزدیکی منطقه تجاری لونت و مسلک قرار دارد . این مرکز خرید 4 طبقه ، با فضایی به مساحت بالغ بر  180 هزار متر مربع در سال 1993 افتتاح شد . در این مرکز خرید 2 آسانسور پانارومیک ( شیشه ای ) ، 30 آسانسور عادی و 41 پله برقی برای بازدیدکنندگان سرویس می دهند .  25 میلیون دلار برای بازسازی طبقه اول این مرکز خرید هزینه  و باعث شد طراحی داخلی این طبقه بسیار زیبا و غیر قابل توصیف شود . این مرکز خرید بالغ بر 250 فروشگاه از برندهای مطرح داخلی و خارجی از جمله دیزل ، کالوین کوین ، ماسیمو داتی ، لویس ، بیمن ، واکو ، ماوی و … شعبه دارد . در این مرکز خرید ، انواع لباسهای زنانه ، مردانه و بچگانه ، لوازم برقی ، اسباب بازی ، لوازم تحریر ، وسایل ورزشی ، کیف و کفش ، عینک ، انواع سوغات ، لوازم تحریر ، لوازم بهداشتی و حتی حیوانات خانگی به فروش می رسد . آک مرکز علاوه بر فروشگاه ، رستوران و سینما هم دارد . از جمله کافه ها و رستوران ها می توان کی اف سی ، برگرکینگ ، استاربوک کافی ، سوسا ، کافه اس ، باترفلای و … نام برد .

آک مرکز دقیقا در وسط شهر استانبول واقع شده و با اتوبوس ، مینی بوس ویا ماشین شخصی به راحتی قابل دسترس می باشد . همچنین می توانید به متروی M2 سوار شده و در ایستگاه لونت پیاده شوید ، از ایستگاه مترو لونت تا این پاساژ ، پیاده 20 دقیقه می باشد . همچنین می توانید از ایستگاه مترو تا آکمرکز را با تاکسی بروید .

مرکز خرید الیویوم استانبول ( Olivium outlet Center )

مرکز خرید الیویوم در 4 طبقه با مساحت 45 هزار متر مربع در سال 2000 در منطقه زیتین بورنو ، قسمت اروپایی استانبول افتتاح شد . این مرکز خرید در ابتدا 25 مغازه داشت بعدها به 118 فروشگاه ارتقا یافت . این مرکز دارای یک سالن تئاتر ، 6 سینما ، سوپر مارکت ، سالن بیلیارد ، سالن ورزشی ، زمین بازی کودکان و رستورانهای مختلف می باشد . مرکز خرید الیویوم یک حراجی بزرگ در استانبول می باشد . واما مسئله ای که قابل ذکر است و بهتر است بدانید این است که این مرکز خرید اوت لت هست . اگر قصد داشتید به این مرکز خرید بروید ، 3 شنبه ها بروید تا از حراج این مرکز خرید استفاده کرده و اجناسی با قیمت ارزان بخرید .

برای رفتن به این مرکز خرید سوار مترو تاکسیم شده به سمت ینی کاپ بروید ، به ینی کاپ که رسیدید متروی مارمارای سوار شوید و در ایستگاه مارمارای کازلی چشمه پیاده شوید . حدود 10 دقیقه پیاده روی دارید تا به الیویوم اوت لت سنتر برسید .

اوت لت ( OUT LET )

در ترکیه و دیگر کشورهای اروپایی یک سری مراکز خرید هستند که اوت لت می باشند . کار اصلی اوت لت ها این است که لباسهایی که در یک برند به هر دلیلی ( تک سایز بودن ، تغییر فصل و … )  فروش  نرفته اند ،  مدت زیادی در فروشگاهها مانده اند و از گردانه مد خارج شدند و یا لک ، زدگی یا سوراخ دارند در مراکز خرید اوت لت به فروش می رسند . معمولا این لباس ها را در سبد می ریزند یا در رگالهایی چیده و در بیرون مغازه می گذارند . همچنین شما می توانید پوشاک فصل گذشته ی بهترین برندهای جهانی را با قیمتهای بسیار پایین و تحفیف های بالا بخرید . در کل به نظر من پیدا کردن لباس خوبی که سایز مورد نظر باشد و سوراخ و زدگی نداشته باشد،  در این اوت لت ها ( البته به استثنای بعضی اوت لت ها که اشاره خواهیم کرد ) سخت و وقت گیر است .  در سفر هم بعلت محدودیت زمانی بازدید از این مراکز را پیشنهاد نمی کنم .

مرکز خرید آستوریا

مرکز خرید لوکس و شیک آستوریا در سال 2008 با مساحتی حدود 35 هزار متذ مربع در منطقه ی شیشلی راه اندازی شد . این مرکز خرید با 5 طبقه ، شامل 110 فروشگاه از برندهای نامی ملی و بین المللی ، 49 منر آتریوم ( فضای شیشه ای بزرگی در وسط ساختمان ) ، 10 سالن نمایش ، کافی شاپ ، مارکت ، رستوران های ترک و جهانی می باشد . در مرکز خریدآستوریا 160 واحد مسکونی جهت اجاره و اقامت مسافران ساخته شده است همچنین از ویژگیهای دیگر این مجموعه اختصاص سالن های مجزا و مجهز به سالن شنا ، اسپا و فیتنس می باشد بنابراین مراجعه کنندگان می توانند همراه با خرید و و گشت گزار از خدمات تندرستی بهره ببرند .. همچنین پارکینگ این مجموعه برای 800 وسیله ی نقلیه ظرفیت دارد .

این مرکز خرید میزبان برگزاری نمایش مد و کارگاههای آشپزی و همچنین میزبان فعالیت های هنری مانند تئاتر بچه ها ، مسابقات نقاشی ، روز امضا و رقص می باشد .

برای رفتن به این مرکز خرید سوار خط متروی  M2 شده و در ایستگاه گایرتپه پیاده شده و با دنبال کردن تابلوها و علائم به مرکز خرید آستوریا برسید .

مرکز خرید گالریا ( galleria )

کشور ترکیه در دهه 80 میلادی دستخوش اتفاقات بسیاری بود و از نظر اجتماعی در حال تغییرات اساسی و ژرفی بود . تورگات اوزل نخست وزیر وقت با تفکرات متفاوتی که داشت دستور داد یک مرکز خرید مدرن در شهر استانبول ساخته شود . مرکز خرید گالریای امریکا الگویی برای ساخت این مرکز خرید شد  که نخست وزیر روی آن حساس بود . بر این اساس اولین مجتمع تجاری مدرن در استانبول ، در جاده ساحلی آتا کوی ، در سال 1988 میلادی افتتاح شد . معماری مرکز خرید گالریا از روی مراکز خرید گالریا در ایالات متحده آمریکا ، شهرهای تگزاس و هوستون الهام گرفته شده است . این مرکز خرید 4 طبقه در فضایی به مساحت 77 هزار متر مربع شامل 130 فروشگاه از برندهای اصیل و معروف ملی و بین المللی ، سالن بولینگ ، سینما ، رستوران و اسکیت روی یخ می باشد .

این مرکز خرید به دلیل طراحی پیجیده ، ساخت و ساز سریع و ویژگیهای ساختاری به عنوان برجسته ترین مرکز خرید جهان در سال 1990 انتخاب شد .

مرکز خرید متروسیتی ( METROCITY )

یکی از مراکز خرید ساده ی استانبول که خرید در آن می چسبد مرکز خرید متروسیتی می باشد که در سال 2003 در لونت افتتاح شد .  در این مرکز خرید می توان اجناس خوبی با قیمتهای مناسب پیدا کرد . مرکز خرید متروسیتی در 4 طبقه شامل پارکینگ با ظرفیت 2500 جای پارک ، فود کورت و 140 فروشگاه از برتدهای مطرح ملی و بین المللی از جمله منگو ، سواچ ، ماکز اند اسپنسر ، زارا و … می باشد . سبک معماری منحصر به فرد این مرکز خرید با سقفی از پشم شیشه این حس را به گردشگران می دهد که انگار در فضای آزاد و  زیر نور خورشید به خرید می پردازند .

مرکز خرید متروسیتی به ایستگاه مترو که به خط یک لونت وصل می شود قرار دارد .

مرکز خرید اپتیموم ( Optimum outlet )

اپتیموم یکی از مراکز خرید پر طرفدار ترکیه می باشد که در ازمیر ، آنکارا و استانبول شعبه دارد . این مرکز خرید در محله اتاسیر، منطقه کادیکوی ، بخش آسیایی استانبول واقع شده است . اپتیموم استانبول با معماری مدرن و بی نظیرش در هر فصل به رنگی خاص دیده می شود . پنجره های این مرکز خرید از پنل های آهنی تشکیل شده که با عوض کردن آنها در هر فصلی نمای جدیدی به این مرکز خرید می بخشند . این اوت لت 5 طبقه در سال 2008 با بیش از 130 فروشگاه ، افتتاح شده و به واسطه ی برندهای معروفش که پر از اجناس متنوع و مرغوب است معروف شده است . از جمله برندهای این مرکز خرید محبوب می توان به دیزل ، تومی هلفیگر ، واککو ، منگو ، کوتون ، مودو ، ال سی وایکیکی و … اشاره کرد .  مطمئنا” نه تنها از این مرکز خرید دست خالی برنخواهید نگشت بلکه بسیار از گشت و گذار و خرید در این مکان لذت خواهید برد . علاوه براین فروشگاهها ، شما می توانید با تفریحاتی از جمله زمین پاتیناژ ، سالن سینمای بزرگ و با کیفیت سرگرم شوید . همچنین از خوردن غذاهای خوشمزه در فضای لوکس رستورانهای اپتیموم لذت ببرید .

مرکز خرید اپتیموم در نزدیکی بزرگراه TEM واقع شده و با خط متروی کادیکوی کارتال ( Kadikoy Kartal ) می توانید خود را به آن برسانید .

مرکز خرید استار سیتی ( Star City Outlet Center )

یکی دیگر از اوت لتهای استانبول ، استار سیتی می باشد که در ینی بوسنا ( Yenibosna ) واقع شده و شما می توانید بعضی از برندهای بزرگ و کوچک را با قیمت های باور نکردنی بخرید . از جمله برندهای این مرکز خرید می توان دیزل ، تامی و … را نام برد . برندهای معروف لوازم خانگی انگلیش هوم ، برناردو ، و … در این مرکز خرید فعالیت می کنند . اگر قصد خرید به کودکتان را دارید به فروشگاه E_Bebek سر بزنید . علاوه بر فروشگاه ها ،  این مرکز خرید شامل تفریحاتی همچون مینی گلف ، سینما ، بولینگ و زمین بازی کودکان می باشد . این مرکز خرید فقط 3 دقیقه با فرودگاه فاصله دارد .

مرکز خرید ساپ پیره ( SAPPHIRE ALIŞVERİŞ & YAŞAM MERKEZI )

ساپ پیره به معنی یاقوت کبود ، یکی از بلندترین ساختمان های استانبول است که مانند جواهری بزرگ درقلب تمام تجارتهای شهر استانبول می درخشد . این ساختمان لوکس و مدرن که از بویوک دره جادسی برخواسته ، یک ساختمان هوشمند با بالاترین استانداردهای استانبول را برای محیط زیست دوستانه ، انرژی کارآمد با باغهای عمودی که رابطه ی طبیعت و انسان را حفظ می کنند ، می باشد . ساپ پیره ، نه تنها دارای فضاهای اجتماعی است ، بلکه بزرگترین محل تمرین گلف استانبول در این ساختمان می باشد . این مرکز خرید و مسکونی مدرن در حال پیشرفت برای جایگزین کردن محیط زندگی برتر استانبول می باشد . ساپ پیره بلندترین ساختمان در منطقه ی تجاری استانبول و دومین ساختمان بلند بعد از الماس استانبول ( واقع در منطقه ی تجاری مسلک ) در استانبول و ترکیه می باشد . ساپ پیره اولین ساختمان اکولوژیک ترکیه ، با دو روکش شیشه ای می تواند هوا را توسط حفره های موجود در هر سه طبقه دریافت کند . ساکنین این ساختمان از وضعیت آب و هوایی نامناسب و سرو صدای شهری ، به واسطه ی این سیستم آزرده نمی شوند . در این ساختمان مدرن ، جذب نور خورشید و اشعه های فرابنفش توسط سیستم پرده ای منحصر به فرد که به طور مستقیم توسط کامپیوتر و با توجه به فصل و روز و ساعت تنظیم می شود ، تضمین می شود . در مرکز خرید ساپ پیره مجموعه ای از بهترین برندها در کنار شعبه هایی از بهترین رستورانهای جهان را خواهید دید . بدون شک خرید و بازدید از این مرکز خرید همزمان با تماشای منظره زیبای شهر استانبول بسیار لذت بخش خواهد بود . این ساختمان 54 طبقه روی زمین و 10 طبقه زیر زمین دارد . ارتفاع این آسمان خراش 238 متر می باشد . در عرشه ی این آسمان خراش شما می توانید کل شهر استانبول را از ارتفاع 236 متری با زاویه ی 360 تماشا کنید . از دیگر جذابیت های این مرکز خرید ، شبیه ساز پرواز هوایی است ،در این شبیه ساز با کیفیت چهار بعدی درون یک هلی کوپتر بر فراز شهر زیبای استانبول پرواز می کنید .

برای رفتن به این آسمان خراش مدرن ساپ پیره از تاکسیم سوار خط M2 شده و در ایستگاه 4 لونت پیاده شوید .

مرکز خرید ویاپورت مارینا استانبول ( Viaport marina Istanbul )

تفرجگاه ساحلی ویا پورت مارینا با مجموعه ای جذاب از سرگرمی ها ، گردشگری ، آکواریوم ، مرکز خرید ، کافه و رستوران در منطقه ساحلی توزلا ( TUZLA ) یکی از تفریحات استانبول در حاشیه دریای مرمره به شمار می رود . این تم پارک بزرگ شامل شهر بازی ، سینما ، آکواریوم ، هتل ، اسکله مخصوص قایق های تفریحی با خدمات کامل و مراکز خرید می باشد که می توان ساعتها در آن به تفریح و خوشگذرانی پرداخت . مهم ترین ویژگی این تفرجگاه ساحلی گونه های خاص دریایی و طولانی ترین تونل آکواریوم ترکیه می باشد . البته یکی از سریعترین رولر کاسترهای دنیا به نام RED FIRE  که 55 متر ارتفاع دارد و در 2 ثانیه 110 کیلومتر سرعت می گیرد ، نیز در این پارک در خدمت علاقمندان به هیجان و شادی است .

مرکز خرید ویاپورت مارینا در دل این مرکز تفریحی ساحلی قرار دارد و شما علاوه بر خرید می توانید یک روز کامل به تفریح بپردازید و لذت ببرید . این مرکز خرید شامل 154 فروشگاه از بهترین برندهای داخلی و خارجی از جمله MUHALLEBICISI , BAY DONER , POPEYES , PRADA , GF  FERRE , KEMAL TANCA , LC WAIKIKI , LOFT , MAVI , POLO GARAGE , HUMMEL , DERIMOD , ESSE , FLO , SARAR می باشد . مرکز خرید ویاپورت مارینا یکی از شیک ترین مراکز خرید استانبول و البته از نوسازترین ها به شمار می آید .

 

پارک آبی کلاب دلفین

بزرگترین و یکی از بهترین پارکهای آبی استانبول که در سال 2001 تاسیس شده ، پارک آبی کلاب دلفین می باشد. این پارک هیجان انگیز دارای مجموعه ی وسیعی از انواع سرسره ها از جمله سرسره شاه کبرا ، موشک ( سقوط آزاد ) ، سرسره های آنوکاندای آبی و مشکی ، سونامی و سرسره های جدید کودکان می باشد. همچنین در این مجموعه استخرهایی با عنوانهای استخر جدید کودکان ، استخر خانواده ، استخر کودک ، استخر موج ، استخرهای بزرگ و لنگرگاه وجود دارند.

از دیگر امکانات و بخش های تفریحی این پارک عظیم می توان زمین تنیس ، والیبال ساحلی ، استخر واتر پولو و کلاب مخصوص کف پارتی را نام برد.

یکی از جذابترین بخشهای این پارک مهیج ، اجرای نمایشی دلفین ها ، شیرهای دریایی و امکان شنا کردن بادلفین هاست. در دلفین لند این پارک آبی 11 دلفین ، 3 فک و 4 کوسه در استخر مخصوص نگهداری می شوند. اگر به ماهی ها علاقه مندید بازدید آکواریوم این مجموعه را از دست ندهید.

اگر اهل آب بازی و تفریحات آبی و هیجان هستید توصیه میکنم به آکوا کلاب دلفین استانبول بروید و یک روز بسیار خوب و هیجان انگیزی داشته باشید.این پارک آبی روباز ، بسته به شرایط آب و هوا از اردیبهشت تا شهریور درهای خود را به روی گردشگران می گشاید.

وسایل مورد نیاز : مایو ، حوله ، کرم ضد آفتاب

پارک آبی دلفین استانبول در منطقه باغچه شهیر قرار دارد و برای رفتن به این مجموعه می توان از سرویس های رایگان پارک آبی و یا اتوبوسهای 76 ای و یا 76 دی استفاده کرد.

پارک آبی آکوا مارین استانبول

پارک آبی آکوا مارین در سال 1999 در منطقه ی فاتح بخش اروپائی استانبول تاسیس شده و از بزرگترین پارکهای آبی استانبول به شمار می رود . این پارک آبی مهیج با موقعیتی در ساحل جنوبی استانبول و حاشیه ی دریای مرمره، با بازیهای مهیج برای تمام رده های سنی چه کودک و چه بزرگ ، قابلیت پذیرش 3 هزار نفر را به طور همزمان دارد. این پارک آبی روباز ، بسته به شرایط آب و هوا از اردیبهشت تا شهریور درهای خود را به روی گردشگران می گشاید. به شما پیشنهاد می گردد در روزهای میانی به این مجموعه بروید که نسبت به آخر هفته ها هم خلوت تر می باشد هم قیمت بلیط ارزانتر می باشد .

از جمله تفریحات مهیج و سرسره های آبی آکوا مارین می توان چاله سیاه ، کامیکاز و سرسره بلند آنرا نام برد . رفتینگ ، انیمیشن ، استخر کودکان ، بازیهای دریایی و …از دیگر امکانات آکوا مارین استانبول می باشند . علاوه بر اینها امکانات و  تفریحات دیگری  مثل استخر مخصوص المپیک و نیمه المپیک ، اسلایدهای سرگرم کننده با اندازه های مختلف  ، آبشار مصنوعی ، موسیقی زنده و خدمات عکاسی ، اتاق پزشکی، اتاق تعویض لباس ، کمد ، دوش و فروشگاه در این پارک به چشم می خورند .

از بارزترین ویژگیهای پارک آبی آکوا مارین این است که در ساختش نکات ایمنی ، استاندارهای جهانی و ضرورتهای بهداشتی رعایت شده و دارای محیطی مناسب و تمیز می باشد .

وسایل مورد نیاز : مایو ، حوله ، کرم ضد آفتاب

دسته بندی شده در: