کوه عینالی ،بام تبریز و محبوب ورزشکاران ، کوه سرخ‌ رنگی به نام (عون بن علی) در ناحیه شمالی شهر تبریز است که بلندترین قسمت این کوه ،ارتقاعی بالغ بر ۱۹۶۰ متر از سطح دریا دارد.

 

کوه عینالی
 

به طور کلی میتوان گفت ، کوه عینالی ، مجموعه‌ای از قله‌ها، تپه‌ها، دره‌ها و… است که در مجموعه ی جغرافیایی خاصی قرار گرفته. این کوه از سمت شمال به رودخانه تلخه رود ( آجی چای)، دریاچه ارومیه و دره‌های شهرستان اهر، از شرق به چشمه کهلیک ( کهلیک بولاغی)، از جنوب به طرف فرودگاه تبریز و از غرب به خیابان‌ها و شهرک‌های شهر تبریز متصل می شود.

 

کوه عینالی
 
 
بالای کوه عینالی مقبره ای  وجود دارد که بنابه گفته ی مورخان و باستان شناسان به دوره ایلخانی باز می‌گردد که متعلق به دو تن از فرزندان حضرت علی (ع) به نام‌های عون بن علی و زید بن علی می باشد؛ این بنا در گذشته آتشکده و عبادتگاهی بوده همچنین  طبق گفته و نظر ژان پاتیست تاورنیه –جهانگرد فرانسوی- این مکان در زمان های گدشته کلیسا بوده که پس از ورود اسلام به ایران،تبدیل به مسجد و زیارتگاه گشته است.
 
کوه عینالی
 
سبک معماری این بنا که در فراز کوه عینالی قرار گرفته مربوط به دوره ایلخانی بوده که  از ۹ اتاق، ۶ گنبد، هشتی، ایوان، دو میل مناره توپر و پنج ستون سنگی بزرگ تشکیل شده است. ستون‌های قدیمی در زمان های گذشته از جنس چوب بوده سپس در انجام بازسازی‌ها ستون‌های سنگی را جایگزین آن‌ها کردند. همچنین مصالح  اصلی که به کار رفته در بنای مقبره، مقداری آجر و سنگی که از کوه سرخاب حاصل گشته، می باشد.
 
 
کوه عینالی
 
 
با توجه به این که مقبره ی عون بن علی در ارتفاع ومحلی کوهستانی قرار گرفته،توریست هایی که علاقه به ورزش دارند می توانند برای زیارت بقعه این بزرگوار از کوه عینالی عبور کنند که مسیر آن به شکل جاده  ای شیب دار بوده و در اطراف این جاده مناظری بسیار زیبا وجود دارد که در هر ایستگاه تغییر میکند.به عنوان مثال در یک ایستگاه منظره ی اطراف جاده پرتگاه  بوده،در یک ایستگاه جنگل ، در ایستگاه بعدی کوه ها و سنگ ها و …
 
 
کوه عینالی

 

این منظره های جذاب با هوایی دل انگیز هر اهل دلی را سر شوق آورده و بسیار مناسب برای اکثر سنین است.همه ساله شاهد توریست های بسیاری از سرار ایران در کوه عینالی هستیم.

 

کوه عینالی
 
 

کانال تلگرام : https://t.me/behparvaz 

دسته بندی شده در: