پارک ائل گلی ،یکی از زیباترین گردشگاه های تبریز بوده که در جنوب شرق شهر واقع شده است.ائل گلی به زبان ترکی بوده،که ترجمه آن استخر ایل می باشد.بنای اولیه این استخر را پادشاهان آق قویونلو ساخته و پادشاهان صفوی تکمیل کرده اند.

پارک ائل گلی تبریز
قبل از پادشاهی صفویان پارک ائل گلی تبریز بزرگترین منبع اب برای کشاورزان بود،اما پادشاه صفوی دیواری به دور این باغ کشید؛در نهایت در زمان پادشاهی پهلوی این استخر به شهرداری واگذار شد تا تبدیل به یک مکان عمومی شود.
سید باقر کاظمی (شهردار وقت آذربایجان شرقی) نخستین کسی بود که  وظیفه تعمیرات اساسی پارک ائل گلی را به عهده گرفت.در وسط این استخر عمارت هشت وجود دارد،که در زمان حال به صورت یک تالار در اختیار عموم قرارگرفته است.این عمارت نخست از خشت ساخته شده بود،که سرانجام در سال 1346 تخریب گشت و دوباره از نو ساخته شد.
 
پارک ائل گلی تبریز
استخرپارک ائل گلی تبریز با وسعت 5.5 هکتار و عمق 12 متر ،720000 مترمکعب آب را در خود جای داده؛که بازدیدکنندگان میتوانند در محوطه آن قایقرانی کنند. منبع تامین آب این استخر یکی از شعبه های روخانه  لیقوان در نزدیکی روستای چاوان می باشد.
تپه ی نسبتا بلندی در نزدیکی استخر ائل گلی قرار گرفته که در حال حاضر جنگل کاری شده؛این تپه دارای آبشار های مصنوعی زیبایی است که به استخر اصلی سرازیر میشوند.
توصیه میکنم دیدن این پارک فوق العاده را در فصل زمستان از دست ندهید!!!مخلوط زیبا و عظیمی از آب و یخ در استخر،همه را شگفت زده میکند.ماهی هایی مبحوث در زیر یخ ها…که نمو آنها  پس از مدتی قطع خواهد شد،درخت های کاخ پر از برف،شاخه های لحت،و زمینی پوشیده از سفیدی و برف؛همه و همه باعث شده مکانی پدید آورند،که هرکسی را مجبور کند دوباره برای بازدید برگردد.
 
پارک ائل گلی تبریز
چند نکته جالب:
1)پارک ائل گلی تبریز اولین اینترنت پارک کشور را دارا می باشد. 
2)همچنین اولین کیوسک اطلاع رسانی و گردشگری مبتنی بر وب در کشور در این پارک قرار دارد.
تبریز شهر اولین ها؛اولین خواهد ماند.
 
پارک ائل گلی تبریز
 
 کانال تلگرام : https://t.me/behparvaz

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *