موزه قاجار یکی از موزه‌های شهر تبریز است؛مکان این موزه خانه امیرنظام گروسی در محلهٔ ششگلان می باشد. موزه قاجار در سال1355 خورشیدی پس از مرمت و بازسازی، به‌ طور رسمی راه‌ اندازی گردید. خانه امیرنظام گروسی که در دوره ناصرالدین شاه و در زمانی که امیر نظام گروسی  پیشکار بود توسط وی ساخته شده‌است.

 
موزه قاجار
 
این خانه در سال ۱۳۷۰ توسط سازمان میراث فرهنگی خریده شده و با شماره ثبت ۱۷۴۹  در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. پس از اینکه این بنا را مرمت  و بازسازی کردند؛البته باحفظ ویژگی‌های معماری و شاخص‌های سنتی بنا به عنوان موزه قاجار برای استفاده و بازدید عموم مورد استفاده قرار گرفت. این موزه در نزدیکی مقبره الشعرا تبریز قرار دارد.
 
موزه قاجارعمارت امیرنظام قبل از مرمت و بازسازی
 
عمارت امیرنظام در دو طبقه ساخت شده  و زیربنای  آن ۱۵۰۰ مترمربع می باشد. ساختمان موزه قاجار تشکیل شده از دو حیاط اندرونی و بیرونی است که باغچه‌ها و حوضها، زیبایی آن را چندین برابر می کند. ۱۶ ستون با سرستونهای زیبا ایوان سراسری را نگهداشته‌اند. در طبقه بالا پنجره‌های مشبک ارسی با شیشه‌های رنگی، گچبری‌های نمای شمالی و جنوبی، و همچنین آینه کاریها و گچبریهای تالارهای داخلی وطنبی‌ها به زیبایی مجموعه می‌افزایند و در زیرزمین حوضخانه وسیعی وجود دارد که یکی از زیباترین قسمتهای بنا است. ستونهای استوار حوضخانه و آجرکاری سقف نمایی دلانگیز بسیار زیبا به موزه قاجار بخشیده.
 
موزه قاجار
 
تالارهایی که در طیقه ی اول موزه قاجار قرار گرفته اند شامل: تالار سکه، تالار بافته، تالار چینی، تالار آبگینه، تالار فلزات، تالار موسیقی، تالار خاتم.
و تالار هایی در طیقه ی دوم قرار گرفته اند شامل: تالار سنگ، تالار اسلحه، تالار رجال و فرامین، تالار معماری و شهرسازی و تالار قفل و تالار فانوس می باشند.
 
موزه قاجار
 
موزه قاجار یادآور گذشته ای از نیکان ما بوده و آجر به آجر آن،خاطره و یادگاری در سینه دارد!توریست هایی که هرساله به شهر تبریز سفر میکنند،یکی از مکان های مورد علاقه شان موزه ی قاجار و فضای دلشین آن بوده.
 
 
موزه قاجار
 
 

کانال تلگرام : https://t.me/behparvaz 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *