موزه عصر آهن تبریز یکی از شگفت انگیز ترین موزه های ایران است که از دیدگان ما به دور مانده و کمتر کسی از وجود چنین مکان جالب و بحث برانگیزی با خبر است.قدمت این گورستان چهار هزار سال می باشد !!! 
محیط این موزه به قدری رمزآلود و هیجان بر انگیز است که هنگام ورود احساس خوف و وحشت به شما دست می دهد.این موزه متعلق به دوران آهن بوده که به هزار سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد که این عامل موجب شده موزه عصر آهن تبریز در سطح جهان از ارزش بالایی برخوردار باشد.

موزه عصر آهن تبریز


این گورستان بر دل خاک به جا مانده،در سال 1376 بر اثار خاک برداری در کنار مسجد کبود کشف شد و بعد از کاوش این مکان باستان شناسان ایرانی به صورت حرفه ای باستان شناسی این محیط را در اعماق زمین آغاز کردند.
پس از به اتمام رسیدن باستان شناسی و بررسی محیط مشخص شد  38 گور که همه آن ها به دوره عصر آهن تعلق داشتند کشف شده؛جالب تر آن که اکثر این اجساد به صورت جنینی در رحم مادر دفن شده اند.این موزه 9 سال پس از کشف شدنش به عنوان نخستین موزه صحرایی ایران شروع به کار کرد.

موزه عصر آهن تبریز


موزه عصر آهن تبریز به گونه ای کاوش شده که در حالت دفن اجساد و لوازم همراه آن ها هیچ تغییری ایجاد نشده است. یکی از جذابیت های این گورستان تفاوت بین اشکال گور ها می باشد.طبق لوح های کشف شده و یادداشت های روی آن این تفاوت ها تا حدی مشخص شد.به این صورت که گور نوزادان ساده و کودکان با اسباب باز هایشان دفن شده اند.نوجوانان با دو ظرف سفالی و در گورهای مربعی شکل قرار داده شده اند،زن ها به همراه جواهرات و زیورآلات خود و مردان در کنار سلاح و ابزار جنگی شان دفن شده اند.

موزه عصر آهن تبریز


وجود ظرف های سفالی و همینطور آثار غذا در کنار جسد ها نشان دهنده این است که آنان به آیین مهرپرستی معتقد بوده اند.
این گورستان در عمق 8 متری از سطح خیابان قرار دارد که به دلیل آب های زیرزمینی رطوبت بالایی دارد به همین خاطر از مواد شیمیایی برای از بین بردن نمک خاک استفاده کرده اند و روی اجساد  با پارالوئید تثبیت جزئی انجام شده است.
جذابیت های موزه عصر آهن موجب شده هر سال تعداد قابل توجهی توریست از سراسر دنیا برای مشاهده این اجساد 4000 هزار سال به ایران سفر کنند.

موزه عصر آهن تبریز

 

برای آشنایی بیشتر با تبریز کلیک کنید

 

کانال تلگرام : https://t.me/behparvaz 

دسته بندی شده در:            

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *