موزه آذربایجان تبریز،دومین موزه تاریخی در سطح کشور است.این موزه در سال 1341 در کنار مسجد کبود مورد بهره برداری قرار گرفت.موزه آذربایجان با مساحت 2400 متر مربع شامل سه سالن نمایش می باشد که 2300 قطعه اشیای تاریخی با قدمت بسیار بالا را در خود جای داده است.این موزه ازمحبوبیت بالایی در داخل و خارج کشور برخوردار می باشد که موجب شده سالانه 100 هزار نفر برای بازدید از این اشیای تاریخی به این موزه مراجعه کنند.

موزه آذربایجان

طبقه همکف موزه آذربایجان به اشیا و آثار تاریخی مربوط به دوران پیش از اسلام و دوران پیش از تاریخ اختصاص  داده شده است. این طبقه شامل سفال هایی با قدمت 7000 سال  می باشد که از تپه اسماعیل آباد جمع آوری شده است.سنگ های معدنی سرپانتین یکی دیگر از اشیای این موزه می باشد که در جیرفت کشف شده اند و به این موزه انتقال یافته اند و مربوط به دوران پیش از تاریخ می باشد. روی این سنگ ها تصاویری از حیوانات و گیاهان نقش بسته است.

موزه آذربایجان

دیگر اثر تاریخ موزه آذربایجان مجسمه الهه زن می باشد که در رستم آباد گیلان کشف شده است.این مجسمه با قدمت 3000 سال نشانگر ارزش و جایگاه زن در دوران ایران باستان می باشد.همچنین ریتون های دو تا سه هزار سال پیش هم در این مجموعه نگهداری می شود.

موزه آذربایجان

طبقه اول موزه آذربایجان شامل آثاری از سده چهارم هجری است که استفاده از خط کوفی و نقوش اسلامی از ویژگی های این آثار می باشد.قفل های رمزی و ظروف سفالی دوره ایلخانی بخشی دیگر از این آثار با ارزش می باشد.همینطور می توان از سکه ها و مهر های دوره هخامنشیان تا قاجاریان نام برد که قسمتی از موزه را به خود اختصاص داده است.

موزه آذربایجان

و اما زیرزمین موزه آذربایجان به شاهکار های احد حسینی اختصاص داده شده که شامل مجسمه های بسیار زیبا و با مفهوم می باشد.بدون شک یکی از جذاب ترین بخش های این موزه می باشد که هنرمند مجسمه ساز به زیبایی موضاعات مختلف را به تصویر کشیده است.این مجسمه ها با مفاهیم مختلف نظیر تولد تا مرگ،وحدت بین نژاد های مختلف،خشونت علیه مظلومان و … می باشد.

موزه آذربایجان

موزه آذربایجان

برای آشنایی بیشتر با تبریز کلیک کنید

 

کانال تلگرام : https://t.me/behparvaz 

دسته بندی شده در:            

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *