مقبره الشعرا ،گورستان صدها شاعر در خیابان ثقه الاسلام و در ضلع شمالی بقعه سید حمزه ،یکی از گورستان‌های تاریخی شهر تبریز می باشد که در محله سرخاب واقع شده است. بنای یادبود زیبایی با تأسیسات توریستی برای عموم مردم، در این محل ایجاد گردیده که به نام مقبر الشعرا  معروف شده است.آرامگاه یکی از بزرگترین شاعران معاصر کشورمان (شهریار)نیز در این محل قرار دارد.

 

مقبره الشعرا

مقبرة الشعرا (آرامگاه شاعران) یکی از گورستان ‌های تاریخی شهر تبریز می باشد که در محله سرخاب واقع گشته؛ این بنا با اسامی دیگری نظیر حظیره الشعرا، حظیره القضاه، قبرستان سرخاب نیز شناخته شده است اما متاسفانه گذشت روزگاران و مهمتر از آن حوادث طبیعی چون سیل و زلزله، شکل ظاهری آن را از بین برده.

 

مقبره الشعرا

 

تبریز پایتخت توریستی و گردشگری جهان اسلام، سومین کلانشهر ایران (پس از تهران و مشهد) و مرکز استان آذربایجان شرقی با مساحتی حدود ۱۲۰۰ کیلومتر مربع، میباشد.همچنین با جمعیت بالغ بر ۱.۵۷۹.۳۱۲ (ازسال ۱۳۸۵) چهارمین شهر پرجمعیت ایران (پس از شهرهای تهران، مشهد و شیراز) است.شمال این شهر کوه عینالی و جنوب آن ،دامنه کوه سهند بوده و همچنین سمت غرب شهر ،جلگه تبریز و دریاچه ارومیه می باشد. اولین پایتخت ایران در زمان صفویان و همچنین شهر ولیعهد نشین قاجاریان، این شهر بوده است.

 

مقبره الشعرا

 

شعرای عزیزی که در مقبره الشعرا دفن شده اند شامل: اسدی طوسی، قطران تبریزی، مجیرالدین بیلقانی، خاقانی شیروانی، ظهیرالدین فارابی، شاپور نیشاپوری، شمس الدین سجاسی، ذوالفقار شروانی، همام تبریزی، مانی شیرازی، شکیبی تبریزی و سید محمد حسین شهریار است؛که روحشان شاد و یادشان گرامی باد.

 

مقبره الشعرا

 

برای آشنایی بیشتر با تبریز کلیک کنید

 

 کانال تلگرام : https://t.me/behparvaz

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *