مسجد کبود تبریز ,فیروزه جهان اسلام

مسجد کبود تبریز یا مسجد جهانشاه (گوی مسجد) از آثار ابوالمظفر جهانشاه بن قرا یوسف از سلسله تركمانان قراقویونلو می باشد كه در۸۷۰ هجری به همت و نظارت جان بیگم خاتون، زن جهانشاه بن قرایوسف قره قویونلو، پایان یافته و از شاهکارهای معماری دوره اسلامی که در خیابان امام خمینی روبه روی کوچه صدر جنب پارک خاقانی شهر تبریز قرار گرفته است.

مسجد کبود

مسجد کبود تبریز با نامهای مختلف از جمله گوی مسجد که همان مسجد کبود مسجد شاه – جهان، عمارت و مسجد مظفریه معروف و مشهور بوده است. تنوع وظرافت کاشیکاری وانواع خطوط به کار رفته در آن وهمچنین زیبایی و هماهنگی رنگ ها سبب شده است که به فیروزه اسلام شهرت یابد. کتیبه ها به وسیله نعمه اله البواب خوشنویس مشهور قرن نهم کتابت شده وسر کاری آن با عزالدین قاپوچی بوده است .

 

زلزله در سال 1193 ه.ق باعث فرو ریختن گنبد ها و خرابی این مسجد شد . ساخت دوباره مسجد و گنبد های آن از سال 1354 توسط دفتر حمایت آثار باستانی به همایت استاد رضا معماران هنرمند آذربایجانی به اتمام رسیده است .در قدیم این بنا به عنوان مجموعه ای از ساختمان هایی مثل مدرسه , خانقاه , مسجد و کتابخانه و … بوده است که متاسفانه در حال حاظر هیچ کدام از آن نمانده است فقط قسمتی از مسجد زیبا باقی مانده است .

مسجد کبود

در داخل مسجد قسمت شبستان کوچک سردابی است که در آن جای دو قبر است که احتمال می‌دهند از آن جهانشاه و همسرش باشد زیرا در روایات تاریخی آمده است که جنازه جهانشاه پس از کشته شدن به این مسجد منتقل و دفن شده است. گرچه این گورها در حال حاضر خالی هستند. مسجد کبود در وسط یک محوطه وسیع گلکاری شده قرار گرفته است که خود باعث جذب گردشگران می‌شود.

مسجد کبود

در نزدیکی مسجد کبود ، موزه آذربایجان است که پیشنهاد می کنیم تجربه دیدن آن را از دست ندهید .

کانال تلگرام : https://t.me/behparvaz