مسجد کبود تبریز ، شاهکار هنر و معماری پس از اسلام که به دستور ابومظفر جهانشاه قراقویونلو بنا شده،همچون نگین فیروزه ای بر انگشتری جهان اسلام می درخشد.
مسجد کبود دارای کاشی هایی فیروزه ای و لاجوردی بوده که همچنین خط هایی چون ثلث و نستعلیق هم در آن دیده میشود؛از این رو توجه همگان،مخصوصا توریست های زیادی ،از سراسر ایران و جهان را به خود جلب کرده است.

مسجد کبود تبریز
 مسجد کبود تبریز که به مسجد جانشاه هم معروف است،اثری ارزشمند به شمار می رود که از لحاظ سبک معماری،شباهتی به سایر مسجد ها ندارد و مورخان قدمت آن را تا قرن نهم هجری قمری هم تخمین زده اند؛سبک خاص این مسجد با ترکیب رنگ های فوق العاده ی آن که بیشتر هم لاجوردی است،باعث شده این مسجد با عنوان فیروزه اسلام معروف شود.

مسجد کبود تبریز


متاسفانه بنای  مسجد کبود تبریز بر اثر زلزله ی سال1193 (هجری قمری) تخریب گشته و باعث فروپاشی گنبد های آن شده است؛اگرچه امروزه شاهد چند ستون و سردر هستیم….اما باقی مانده ی این مسجد عظیم،مهر اثبات بر شکوه و عظمت این مسجد از سال 870(هجری قمری)تا به امروز می باشد.هم اکنون این مسجد در شهر زیبای تبریز،خیابان امام خمینی و جنب پارک خاقانی واقع شده،که هرسال پذیرای توریست های فراوانی در تمام فصول سال  بوده است.

مسجد کبود تبریز


همانطور که ذکر کردیم،مسجد کبود تبریز یکی از مبحوت کننده ترین آثار معماری ایران است؛زیبایی ها و هنر این مسجد چنان بکر و جذاب است،که پس از آن همه خرابی و ویرانی،بازهم هر اهل دل و هنر دوستی را سر ذوق می آورد.
کتیبه ای  زیبا  با نقوشی ناب،بر سر در مسجد کبود تبریز وجود داشته که بر روی آن  نام (عمارت مظفریه) و همچنین نام نعمت االله بن محمد البواب درج شده است؛وی خطاط و طراح نقوش مسجد بوده،که نام وی در لیست هنرمندان کبیر آذربایجان می درخشد.
در این مسجد سردابی قرار گرفته، که در آن دو قبر وجود دارد؛گفته شده این قبور متعلق به جانشاه و همسر وی می باشد.زیرا پس از مرگ جانشاه،پیکر وی به این مسجد منتفل و دفن شده است.البته این قبر ها در حال حاضر خالی هستند،اما همچنان فضایی سنگین بر این سرداب حاکم بوده،که روحیه ی ماجراجوی هر کسی را بیدار میکند.

مسجد کبود تبریز

برای آشنایی بیشتر با تبریز کلیک کنید

 

کانال تلگرام : https://t.me/behparvaz 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *