ساختمان ساعت تبریز(کاخ شهرداری) یکی از بناهای  تاریخی، زیبا و استوار شهر تبریز ،از زمان های کهن می باشد. این بنای شکوهمند  یکی از برترین های معماری به سبک آلمان ها است که درست مانند یک الماس،در مرکز این شهر تاریخی می درخشد و صدای ساعت آن،هر پانزده دقیقه،به مردم شهر تبریز ،خبر گذشت زمان را می دهد.بنای ساختمان ساعت تبریز یکی اثر تاریخی و فرهنگی محسوب می شود و همچنین در لیست آثارملی ثبت شده است . 

ساختمان ساعت تبریز

لازم به ذکر ست،یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر تبریز ساختمان ساعت بوده،که هرساله تعداد بیشماری توریست را جذب خود کرده؛زیرا اکثر جنبه های تاریخی،معماری،تمدن،افزایش صنعت توریسم و … را در خود جای داده است.

این بنای عظیم در مرکز شهر تبریز(میدان ساعت) تقاطع خیابان امام خمینی(ره) و خیابان ارتش،واقع شده؛به نقل آمده است زمین آن گورستان متروکه ی کوی نوبر(زمینی به مساحت 9600 مترمربع) بوده و سپس ساختمان ساعت (در سه طبقه) در آن ساخته شده است.

در حال حاضر تمام مسائل عمرانی و جلسات مهم و امور اداری و آبادانی  شهرداری ،در تالار عظیم ساختمان ساعت برگزار میشود.

ساختمان ساعت تبریز
کار احداث ساختمان ساعت،از سال 1314 یعنی در زمانی که حاج ارفع‌الملک شهردار وقت بود و تحت نظر مهندسان آلمانی شروع شد.
بنای ساختمان ساعت به شکل U انگلیسی و دارای زیربنای 6500مترمربع بوده است که نمای خارجی آن تراشه هایی از سنگ می باشد.نقشه ی هوایی ساختمان ساعت شبیه به عقابی در حال پرواز بوده که مطابق ساختمان های آلمان ها قبل از جنگ جهانی دوم ساخته شده است.همچین با وجود اینکه ساختمان ساعت از ملات و ماسه و آجر ساخته شده اما تمام دیوار ها  دارای کلاهک هایی آهنی هستند.
در سال 1386 شهرداری تبریز به مناسبت صدمین سالگرد احداث ساختمان ساعت،با صرف هزینه ی یک میلیارد و صدمیلیون ریال،این عمارت را تبدیل به موزه ی شهر کرد.این موزه  شامل تالار هایی نظیر تالار فرش،چاپ و نشر،دوربین های قدیمی،هنر و خوشنویسی،دفاع مقدس و.. می باشد که در معرض دید عموم قرار گرفته است.
 
ساختمان ساعت تبریز

کانال تلگرام : https://t.me/behparvaz