روستای کندوان ، با خانه های سنتی و باستانی که قدمت آنها به قرن هفتم و حمله ی مغول ها برمیگردد؛از نظر معماری در ایران نظیر ندارد. به گفته ی مورخان،ساکنان روستای حیله ور که در 2 کیلومتری غرب کندوان واقع گشته؛اولین افرادی بودند که به این منطقه پا گذاشتند.در آن زمان به دلیل امان ماندن از حمله ی مغول ها به دشتی در مقابل کندوان کنونی پناه بردند و با حفاری درون سنگ های عظیم و کوه ها،به تدریج پناهگاه امنی برای خود ساختند.

روستای کندوان
 
روستای کندوان در دل صخره ها ساخته شده و تنها مصالحی که خانه هارا تشکیل داده سنگ است؛ که شکل این خانه ها هرمی و به صورت کله قند می باشد.
این روستا یکی از 3 روستای صخره ای جهان است،که از جذابیت  و زیبایی بسیاری برخوردار بوده؛معماری روستای کندوان و حضور و زندگی مردم در آن در تمام دنیا استثنا بوده،چرا که در ترکیه و و آمریکا کسی در روستاهای صخره ای کاپادوکیه و داکوتا زندگی نمیکند.
 
روستای کندوان
 
صخره های کله قندی و غار های واقع در روستای کندوان  با دست حفاری شده اند که به عنوان خانه های مسکونی مورد استفاده قرار میگیرند جذابیتی دارند که توریست هایی خوش ذوق از هرکجای این کره خاکی برای دیدن این روستا به تبریز سفر میکنند.
این تپه ها که ارتفاع برخی از آنها به 40 متر هم می رسد،در دل خود صدها آغل، انبار و اتاقک حفر شده دارند؛همچنین آب معدنی  که منبع آن یکی از این تپه ها است؛ دارای خاصیت های بسیاری چون دفع سنگ کلیه بوده ومفید برای سایر امراض کلیوی است.
 
روستای کندوان
 روستای کندوان دارای محصولات فراوانی همچون عسل،انواع داروهای گیاهی نایاب،ترشی های بسیار لذیذ،قالی و قالیچه،لباس های سنتی و انواع ظروف سفالی می باشد.
از فعالیت های عمده ی مردمان این روستا،می توان از دامداری ،باغداری و کشاورزی یاد کرد؛نکته ی قابل توجه و جذاب این روستا این است که دارای یک هتل بزرگ،مجهز و زیبا بوده برای  توریست هایی که مایلند مدت بیشتری را در این روستای دلنشین بمانند.روستای زیبای کندوان باعث شده سالانه 300 هزار توریست از سرتاسر دنیا به شهر تبریز سفر کنند.
 
روستای کندوان
 
 

کانال تلگرام : https://t.me/behparvaz 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *