راهنمای سفر به باکو

کشور جمهوری آذربایجان به خصوص شهر باکو دارای تنوع فرهنگ و نژاد خوبی برخوردار می باشد و از آنجایی که این شهر قبلا جزو بخشی از ایران بوده است امروزه مردم ما با سفر به این شهر احساس غریبی نخواهند کرد چون فرهنگ ایرانی را در این شهر حتی در سراسر آذربایجان میشه پیدا کرد . بخش قدیمی و تاریخی باکو با ساختمان های باشکوه که یاد آور هنر شگفت انگیز مردمان گذشته در کنار معماری نوین جذابیت بسیار جالبی که به راحتی هر کسی را شیفته ی خود می کند .

اطلاعات ضروری شهر باکو

    اختلاف ساعت با تهران: ۳۰+
    زبان رسمی: ترکی آذربایجانی
    واحد پول: منات (AZN)
    نوع برق شهری: ۲۳۰ ولت/ ۵۰ هرتز
    پیش شماره کشور: ۹۹۴+
    پیش شماره شهری: ۱۲
    جهت رانندگی: راست

 

آب هوای شهر باکو

آب هوای شهر باکو میانگین دمای سالیانه 14/2 درجه ی سانتی گراد می باشد و تابستان در این شهر گرم و مرطوب و زمستان های شهر باکو خنک می باشد با این وجود، با توجه به حضور دریای خزر، درجه حرارت گردشی فصلی پایین‌تر از بسیاری از مناطق قاره‌ای در این محدوده‌ی جغرافیایی (حدود ۴۰ درجه شمالی) است.

 

هزینه های اقامت در شهر باکو

میانگین قیمت انواع هتل بر اساس کیفیت و تعداد ستاره به شرح زیر است:

    ۳ ستاره ۳۱ تا ۷۲دلار(۲۵۲/۰۰۰ تومان)
    ۴ ستاره ۳۰ تا ۱۸۱ دلار(۶۳۳/۵۰۰ تومان)
    ۵ ستاره ۸۴ تا ۹۰۱ دلار( ۳/۱۵۳/۵۰۰ تومان)

 

متوسط قیمت غذایی در شهر باکو

یک وعده غذا در رستوران‌های ارزان: ۴/۸۵ دلار (۱۶/۹۷۵ تومان)

یک وعده غذای دو نفره در رستوران‌های سه ستاره: ۲۷/۳ دلار (۹۵/۵۵۰ تومان)

مک دونالد: ۴/۲۵ دلار (۱۴/۸۷۵ تومان)

 

هزینه حمل نقل عمومی در شهر باکو

    بلیت تک سفره (مترو، اتوبوس): ۰/۱۲ دلار ( ۴۲۰ تومان)
    تاکسی (تعرفه عادی سوار شدن): ۰/۶۱ دلار (۲/۱۳۵ تومان)
    1 کیلومتر تاکسی (تعرفه عادی): ۰/۴۲ دلار (۱/۴۷۰ تومان)
    1 ساعت انتظار تاکسی (تعرفه عادی): ۱/۸۲ دلار (۶/۳۷۰ تومان)
    هر لیتر بنزین: ۰/۴۳ دلار (۱/۵۰۵ تومان)

 

جاذبه های گردشگری شهر باکو

کاخ شروان‌ شاهان (SHIRVANSHAHS’ PALACE)

کاخ شروان شاهان پشت دیوار های شهر قدیمی (ایچری شهر) واقع شده است این بنا یکی از قدیمی ترین بنا ها و نماد های شهر باکو می باشد . و در قرن 15 ساخته شده است بنای شروان شاهان در سال 2000 میلادی به فهرست میراث جهانی یونیسکو اضافه شد این کاخ با پیاده روی از ایستگاه متروی ایچری شهر حدود 5 دقیقه فاصبه دارد .

 

قلعه دختر (The madian Tower)

قلعه دختر یکی از بنا های تاریخی جالب در شهر باکو می باشد که قدمت آن به دوران ساسانی بر می گردد قلعه دختر با ارتفاع ۲۹/۵  و عرض ۶ متر یکی از آثار ارزشمند فهرست میراث جهانی یونسکو به شمار می‌رود که همین موضوع به خوبی اهمیت آن را روشن می‌سازد. در روزگار دور بنای مذکور به عنوان نیاشگاه آناهیتا زیارتگاه زرتشتیان محسوب می‌شده است. این قلعه بعد از اینکه در سال ۱۹۶۰ مورد مرمت قرار گرفت، تبدیل به یک موزه شد تا بتوان به راحتی از ظرفیت‌های آن بهره برد. درست مانند کاخ شروان‌شاه، این بنا هم درون دیوارهای شهر قدیمی جای گرفته است و می‌توان با پای پیاده هم به آن دسترسی پیدا کرد.

 

مرکز حیدر علی‌یف (HEYDAR ALIYEV CENTER)

مجموعه فرهنگی حیدر علیف در باکو که توسط معمار برجسته، «زاها حدید» طراحی شده است، مکانی عالی برای سپری کردن اوقاتتان به شمار می‌رود. طراحی خلاقانه‌ی بنای مذکور به خوبی یادآور سبک کاری این هنرمند است. این مرکز شامل گالری یادبود حیدر علیف (فرمانروای آذربایجان در دوران اتحاد جماهیر شوروی بین سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۸۹ و ریاست جمهوری این کشور از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۳)، گالری هنر، سالن‌های کنسرت و کتابخانه، رستوران و سالن کنفرانس است.

 

کانال تلگرام : https://t.me/behparvaz