جاذبه های توریستی شهر وان

هر چند بیشتر کسانی که به شهر وان مسافرت میکنند بیشتر برای خرید می باشد شهر وان از نظر خرید جنس ( به ویژه پوشاک ) مناسب می باشد . اما دیدن آثار تاریخی مکان های توریستی و جادبه های گردشگری همیشه مکان هایی می باشد که سفر شما را به یاد ماندنی تر می کند . شهر وان شهری تاریخی و بسایر زیبا از نظر جاذبه های تاریخی و توریستی که بی نظیر می باشد که در هیج جا دنیا قابل تکرار نمی باشد .

دریاچه وان

بدون شک مهمترین جاذبه های شهر وان دریاچه ی وان می باشد این دریاچه بزرگترین دریاچه ی ترکیه می باشد که دارای 3 جزیره زیبا به نام های آختامار – چارپاناق و آن آدیر دارد . شاید برای شما جالب باشد که فاصله ی هوایی دریاچه ی وان و ارومیه حدود 100 کیلومتر می باشد . برای رفتن به اسکله باید از مرکز شهر وان و از میدان بش یول می توانید سوار مینی بوس شوید و با طی خیابانی (اسکله جاده سی) که یکی از طولانی ترین خیابان شهر وان می باشد به اسکله برسید .

کلیسای آکدامار (Akdamar Island)

کلیسای آکدامار کلیسایی است که در فاصله ی 41 متری جنوب غربی شهر وان بر روی جزیره آختامار قرار دارد . کلیسای آکدامار مابین سال های 915 تا 921 میلادی ساخته شده است . برای بازدید از کلیسا و جزیره آکدامار باید خود را به اسکله دریاچه وان ببرید از مرکز شهر (میدان بش یول) می توانید با 2 لیره مینی بوس سوار شوید و سپس با کشتی خودتان را به جزیره برسانید .

موزه وان

اگر علاقه مند به دیدن آثار و اشیای تاریخی می باشید موزه وان می تواند یکی از مکان هایی جذاب و دیدنی باشد که برای کسانی که به این شهر سفر می کنند پیشنهاد می شود . یافته هایی که از تیکلی تپه بدست آمده است و همچنین اشیای قدیمی زمان اورارتور ها را می توانید در این موزه مشاهده نمایید . این موزه در مرکز شهر وان قرار گرفته است و می توانید با 5 دقیقه پیاده روی به این موزه برسید .

آبشار مرادیه

آبشار مرادیه یکی از آبشار های شهر وان می باشد که شما می توانید در مسیر دوبیازید به وان که حدود 85 کیلومتر مانده به شهر وان این آبشار رار مشاهده نمایید بنابرین اگر با خودروی شخصی خود به شهر وان مسافرت می کنید می توانید پس از خروج از مرز بازرگان به شهر وان این آبشار زیبا را مشاهده نمایید .

قلعه وان

قلعه وان در شهر ترکیه قلعه ای است بر بالای کوه های شهر ترکیه که امروزه به صورت خرابه ای با ستون های بزرگ و دیوار های سر به فلک کشیده برپا می باشد . قدمت قلعه وان به 9 قرن قبل از میلاد مسیح می رسد اورارتور ها این قلعه را در قرن 7 پیش از میلاد مسیح ساخته اند و در گذر تاریخ اقوام مختلفی از آن استفاده کرده اند از جمله ارمنی ها , رومی ها , ماد ها , هخامنشی ها , ساسانی عرب ها و سلجوقیان می باشد . بخش پایینی دیواره این دژ از سنگ بازالت و بدون ملات و بخش بالایی آن از آجر ساخته شده است . کتیبه خشایارشاه، یادگار ارزشمند هخامنشی را می‌توانیم بر فراز صخره‌ای به ارتفاع ۲۰ متر و در نزدیکی قلعه وان ببینیم. این کتیبه در اصل توسط داریوش بزرگ آماده‌سازی شده‌است اما به دلائلی تکمیل نشده و خالی رها شده‌است، اما خشایارشاه پسر داریوش بزرگ، در دوران زمامداری خود آن را تکمیل کرده و به یادگار گذاشته‌است .

خانه گربه های وان

بدون شک یکی از جاذبه های دیدنی شهر وان گربه های مشهور این شهر می باشد . نژاد گربه های وان اغلب سفید و پشمالو با رنگ چشم های متفاوت می باشد یعنی اگر یکی از چشم های آن آبی باشد چشم دیگری سبز هستش .  در سال 1999 نسل این گربه رو به انقراض بود و تنها 90 گربه از این نژاد باقیمانده بود و دولت ترکیه برای نگهداری و ازدیاد نسل آنها مرکزی تاسیس کرد که به خانه ی گربه وان (VAN KEDI EVI) مشهور شده و امروزه به یک مرکز توریستی تبدیل شده است . برای دیدن این گربه ها در وان سراغ دانشگاه (یوزینجی ایل) سال صدم را بگیرید .

کانال تلگرام : https://t.me/behparvaz