بوستان خاقانی یکی از پارک های تبریز است که در مرکز این شهر و مجاور مسجد کبود و موزه آذربایجان قرار دارد.در زمان های  گذشته داخل محوطهٔ غربی و جنوبی مسجد کبود، باغی وجود داشت که محل عبادت فقها و زاهد های صوفیه و مشایخ بود. پس از وقوع زلزله سال ۱۱۹۳ قمری، هرآنچه که متعلق به  مسجد کبود و عمارت مظفریه بود به کلی نابود شده و حیاط عمارت مظفریه تبدیل به گورستانی ویران و متروک شد.

 
بوستان خاقانی
 
چند تن از کشته‌ شدگان زلزله تبریز را در محوطه این باغ به خاک سپردند، تا این که در سال ۱۳۰۸ خورشیدی محمد علی خان تربیت، شهردار وقت تبریز این محوطه را به صورت باغ و گردشگاه عمومی شهری در آورد. مردم شهر تبریز در آن زمان، به خاطر وجود استخوان مردگان که در این محیط دفن شده بودند، نام این باغ را «سوموکلی باغ» به معنی «باغ استخوان‌ها» نهادند.
 
بوستان خاقانی
 
سال 1336 شمسی ، دبستان جهانشاه و موزهٔ آذربایجان را در این بوستان احداث کردند. نام «مدرسهٔ جهانشاه» در اوایل انقلاب ۱۳۵۷ به «مدرسهٔ مصدق» و بعد از آن به «دبستان تیمسار فکوری» تغییر کرد؛ اما چون ساختمان مدرسه فرسوده شده بود، با توافق 2نهاد(شهرداری تبریز و ادارهٔ کل آموزش و پرورش استان) در سال ۱۳۸۰ محوطهٔ مدرسه تبدیل به پارک و بوستان خاقانی شده و سپس مجسمهٔ ای عظیم از خاقانی،شاعر معروف آذربایجانی در همین بوستان نصب گردید.
 
بوستان خاقانی
 
بوستان خاقانی یکی از زیباترین بوستانها شهر تبریز میباشد و جنبه ی فرهنگی به خود گرفته،چراکه  در نزدیکی مسجد کبود و موزه آذربایجان احداث گشته؛در این بوستان فرهنگی  هنری (در فرهنگ سرای آن و بعضا در محوطه اطراف مسجد کبود) همه روزه شاهد برپایی نمایشگاههای مختلف می باشیم.
 
بوستان خاقانی
 
همچنین این پارک پذیرای توریست های بسیاری بوده،چرا که هم برای دوست داران طبیعت و هم برای افراد خوش ذوق و طالب هنر مکان مناسبی است. بوستان خاقانی و محوطه مسجد كبود دومین نقطه از شهر تبریز بوده که مجهز به اینترنت بی سیم رایگان است.
 
بوستان خاقانی
 
 

کانال تلگرام : https://t.me/behparvaz 

دسته بندی شده در:            

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *