بازار بزرگ تبریز، یکی از مهم ترین وبزرگ ترین بازارهای سرپوشیده ی سطح ایران و آسیا می باشد که در شهر تبریز، شمال غرب ایران واقع گشته. این بازار  با مساحتی حدود یک کیلومتر مربع، به بزرگ‌ ترین بازار سرپوشیدهٔ جهان  معروف است.

بازار بزرگ تبریز

همچنین در مرداد ماه سال 1389 شمسی در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. بازار بزرگ تبریز متشکل از بازارچه ‌ها دالان ها ، تیمچه‌ها ،سراها و کاروانسراهای بسیاری است. در زمان های کهن به دلیل قرار گرفتن این بازار بر سر جاده ابریشم و حضور و گذر تاجران و مسافران متعدد افریقایی و اروپایی و اسیایی از آن،باعث رونق گرفتن این  شهر و بازارش شده بود .
حدود سیصد سال پیش،پس از زمین لرزه ی سال 1193 این بازار توسط شهردار وقت تبریز بازسازی شد و در سال 1354 شمسی هم به ثبت ملی رسید.تاریخ ساخت این بنا مشخص نیست اما از سده ی چهارم هجری تا کنون اطلاعاتی در دست است.
 
بازار بزرگ تبریز
بازار بزرگ تبریز در طول تاریخ مورد توجه همگان از شرق تا غرب این کره ی خاکی بوده و باعث شده اشخاص مهمی چون مقدسی، یاقوت حموی، زکریا محمود قزوینی و ابن بطوطه، حمدالله مستوفی، اولیاچلبی، مارکوپولو، اودریک، کلاویخو، جان کارت رانت، کنتارینی، تاورنیه، شاردن، پیر ژوبر، فردریک ریچاردز و دورتی اسمیت؛این بازار را نگین نوشته های خود از تبریز قرار دهند.
بازار بزگ تبریز با کوچه پس کوچه های پیچ در پیچ که خاطرات به جا مانده از دیروز هاست،بوی خاک نم خورده،دیوار های قدیمی آجری،رنگ قهوه ای در های چوبی عظیم ،مردمانی مهربان همچون داستان های  نهفته در آجر آجر این بازار،خاطرات هر کسی را زنده میکند!و همین بافت و قدمت موجب شده سالانه توریست های بسیاری را به این شهر بکشاند!!!
 
بازار بزرگ تبریز
تیمچه ی مظفریه یکی از معروف ترین قسمت های بازار بزرگ تبریز است که یکی از مراکز تجارت فرش و قالی در محدوده ی آذربایجان و ایران بوده است.
همچنین از دیگر مراکز مهم این بازار میتوان به بازار کاروانسرا و تیمچه ی امیر،راسته بازار،بازار شیشه گر خانه،تالار شهر تبریز و دالان خونی و قسمت های متعدد دیگری اشاره کرد.
دالان خونی
دلیل نام گذاری این بخش از بازار بزرگ تبریز به نقل از دیگران،داروغه ی وقت بوده.
آمده است در سال 1263 حاج رجبعلی خان داروغه که رئیس شهربانی شهر یا همان داروغه بوده،در یک مجلس بنا به دلایلی تبریزیان را بی غیرت خوانده و به آنان توهین کرده!حاج الهیار یکی از لوتی ها یا پهلوانان آن دوره،وی را به قتل رسانده به همین دلیل این دالان با نام "دالان خونی"،یا "قاتلی دالان" شناخته شده است.
 
بازار بزرگ تبریز
 
 

کانال تلگرام : https://t.me/behparvaz 

دسته بندی شده در: