استاد شهریار كه یكی از شعرای بزرگ و نامی ایران می باشند، در تاریخ 27 شهریور 1367 شمسی جان به جان آفرین تسلیم کره در مقبرة الشعرای تبریز به خاك سپرده شد. موزه استاد شهریار تبریز یکی از موزه‌های زیبای شهر تبریز بوده که در محله مقصودیه تبریز در خیابان ارتش‌ جنوبی ‌کوچه‌ مقصودیه‌‌ قرار دارد. ساختمان این موزه  قبلا محل زندگی استاد محمدحسین شهریار شاعر نامی و گرانقدر  بوده ‌است.این خانه با قدمتی بسیار(مربوط به دوره ی پهلوی دوم)به شهرداری فروخته شد و هم اکنون هم توسط شهرداری تبریز اداره میشود.

 
استاد شهریار

از آثار به یادماندنی و بسیار زیبای استاد شهریار میتوان به حیدربابایه سلام، خان ننه‌، سهندیه و نیز اشعاری عارفانه و ازلی چون شعر علی ای همای رحمت اشاره کرده!این شاعر توانمند به دو زبان فارسی و ترکی سروده های بسیاری دارد.

 
استاد شهریار

موزه ی استاد شهریار گرچه امروزه نمایی گلنگی،قدیمی و محقر دارد،اما درون  آجر به آجر آن می توان،عشق ، نواهای از دل بلند شده،صفا و صمیمیت یافت؛که سالانه در تمام فصول توریست های ایرانی و خارجی و علاقمندان به شعر و ادب فارسی را به شهر تبریز میکشاند.

 
استاد شهریار

موزه ی استاد شهریار و راز اشیاء نگهداری شده در آن:

بیش از ۵۰۰ قطعه از آثار و همچنین وسایل شخصی شهریار  که شامل کتاب ها، دستنوشته ها و انواع یادبودها و هدایای داخلی و خارجی به همراه لوازم زندگی این شاعر ارجمند و گرانقدر در  این موزه نگهداری می شود.

 
استاد شهریار

 

در موزه ی استاد شهریار بخشی از این خانه را (در قسمت زیرزمین) به عکس‌ها و تصاویری از استاد شهریار، بخش سمعی- بصری و قسمتی مخصوص استراحت میهمانان و بازدیدکنندگان اختصاص داده اند.

همچنین در این موزه ی ادبی ، از سه تار معروف این شاعر بزرگ و آثار خط نستعلیق وی  که سرشار از خاطرات به یاد ماندنی است  حفاظت میکنند.خانه استاد شهریار در سال 1386 توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با شماره 22729 در فهرست اثار ملی ایران ثبت شد.

 
استاد شهریار
 
 

کانال تلگرام : https://t.me/behparvaz 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *