استاد بهتونی و راز هندوانه ی عجیب!… یکی از موزه های شهر تبریز موزه استاد بهتونی  می باشد که به عنوان نخستین موزه شخصی ایران شناخته شده است. این موزه ی جالب و دیدنی در بردارنده ی آثاری همچون مجسمه های میوه جات، خشکبار، حبوبات، تنقلات، شیرینی‌ها، غذاهای آذربایجانی، غذاهای ایرانی، غذاهای خارجی، موضوعات ضرب المثل‌ها، داستان‌ها، موضوعات آداب و رسوم و…  است. و سازنده ی تمام این آثار ارزشمند استاد بهتونی می باشد.

 

استاد بهتونی

 

زادگاه استاد بهتونی یکی از محله های شهر تبریز به نام نوبر می باشد؛ پدر ایشان که استاد علی نام داشت، از معماران معروف تبریز بود که بسیاری از محراب ها و طاق های هنری مساجد و ترمیم بناهای تاریخی شهر تبریز از دستان او متولد شده اند.. پدربزرگ استاد بهتونی هم، (استاد کربلایی ستار) سنگتراش مشهوری بود که سنگ ها را از کوه ها با وسایل بسیار قدیمی کنده و با شتر به شهر منتقل میکرد و با آن ها ستون ها و پایه های سنگی مساجد و بناهای قدیمی و تاریخی و هنری را می تراشید. جد استاد بهتونی، استاد اسماعیل نام داشته که غلاف های تزئینی و حیرت انگیزی برای  شمشیرهای قدیمی می ساختند. در نتیجه با توجه به این که هنر در این خانواده موروثی بوده؛ استاد محمد حسن بهتونی به شیوه مبتکرانه ای  ساخت مجسمه های گچی و سیمانی را شروع کرد و مجموعه ای ساخت  که بالغ بر  ده هزار  قطعه مجسمه را دارا می باشد ، که حاصل ۴۷ سال کار و تلاش اوست.سرانجام،این استاد هنر مند در تاریخ 30/11/92 جان به جان آفرین تسلیم کرد.

 

استاد بهتونی

 

در زمان حیات استاد بهتونی،مکان موزه ی ایشان در خیابان ثقه الاسلام، جنب مقبره الشعرا بوده اما پس از فوت این استاد گرانقدر به خانه هنر واقع در باغ گلستان، روبروی هنرستان وحدت انتقال یافت.هم اکنون بازدید از این موزه برای عموم آزاد و از ساعت  ۹ صبح الی ۱۴:۳۰ بوده است.

 

استاد بهتونی

 

درباره ی استاد بهتونی:

روزی ایشان در مقابل مغازه  مردی  را دیدند که هندوانه می‌فروخت. حس کنجکاوی و هنری او همان جا شکل گرفت. از همان گچ و سیمان، اثری به شکل هندوانه ساخت. آن را رنگ کرد چنان هنرمندانه و توأم با ذوق و نشاط که همسایه‌ها هم از دیدن آن شگفت زده شدند؛چراکه بی نهایت شبیه به هندوانه ی واقعی بود. برای آنکه بدانند این اثر، چقدر شبیه هندوانه ی واقعی است، تصمیمی جالب گرفتند.  یکی از همسایه‌ها، سر هندوانه فروش را گرم کرد و دیگری آن هندوانه گچی را در بین هندوانه‌ها جا داد. سپس یکی از همسایه‌ها به سراغ آن هندوانه رفت و آن را روی ترازو گذاشت. بیچاره هندوانه فروش!

 

استاد بهتونی

 

چرا که اگر برای یک هندوانه طبیعی و معمولی، وزنه 3 یا 4 کیلویی کافی بود برای این هندوانه تا 10 کیلو وزنه هم قرار داد،اما بازهم کفه ها تراز نمیشدند ! فروشنده چندین بار خم شد و ترازوی کهنه خود را برسی کرد تا اگر به جایی گیر کرده مشخص شود . اما واقعیت بود؛ این هندوانه تا 10 کیلو هم وزن داشت. چیزی که تا حالا سابقه نداشته است. نه او و نه هیچ یک از مشتریان نتوانستند راز این کار را بدانند. اما وقتی او، از هندوانه فروش و مشتریان خواست تا از نزدیک هندوانه تقلبی را لمس کنند، تازه به سیمانی و گچی بودن آن پی بردند.و باید آفرین گفت به این استاد خوش ذوق.روحش شاد یادش گرامی.

 

استاد بهتونی

 

برای آشنایی بیشتر با تبریز کلیک کنید

 

 کانال تلگرام : https://t.me/behparvaz

دسته بندی شده در:        

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *