ارگ علیشاه تبریز در سال ۷۱۶ هجری قمری به دستور تاج الدین علیشاه جیلانی احداث شد ودر سال ۷۲۴ به اتمام رسید. میتوان گفت بدون هیچ شکی  این بنا یکی از شاهکارهای هنر معماری اسلامی می باشد که عظمت آن در هنر معماری و بنا های اسلامی بی نظیر است. سبک معماری این بنا به شیوه آذری و معمار آن طبق گفته مورخان و اسناد استاد فلکی تبریزی می باشد.

 
 
ارگ علیشاه
 
 

این ارگ که یکی از پراتفاع ترین دیوارهای تاریخی کشور می باشد ؛نماد شهر تبریز بوده و در مرکز این شهر، در ضلع جنوبی تقاطع خیابان امام خمینی و فردوسی قرار دارد .همچین امروزه فضای پیرامون آن برای برگزاری نماز جمعه مورد استفاده قرار می‌گیرد و مصلای بزرگ تبریز در این مکان احداث شده‌ است.این بنا بر اثر زمین‌ لرزه و گذر زمان تا حدودی تخریب گشته. در محوطه ارگ علیشاه ، آثار تاریخی ارزشمندی همچون «مدرسه نجات» که به‌ عنوان یکی از نخستین مدارس ایران به‌ شمار می‌رفت و نیز «سالن تئاتر » قرار داشت که بعدها تخریب شد ؛پس از شروع برنامه تخریب و تبدیل ارگ تبریز به مصلای بزرگ تبریز از سال ۱۳۶۰ ، بخش اعظمی از ارگ ویران شد.

 
 
ارگ علیشاه
 

درحال حاضر تنها بخشی از دیوارهای عظیم و محراب بسیار بلند شبستان جنوبی این مسجد بر جای مانده‌ است که خود نشانگر  شکوه و آبادانی آن در گذشته‌ است. دیوارهای موجود در حقیقت تشکیل‌ دهنده ایوان تاق‌ پوش و حمال تاقی استوانه‌ای عظیمی بوده‌ است که فضای به‌ وجود آمده به‌ عنوان شبستان و عنصر اصلی مسجد علیشاه به‌ شمار می‌ رفته‌ است.

ارگ علیشاه  و محوطه تاریخی آن در ۱۵ دی ۱۳۱۰ خورشیدی به شماره ۱۷۰ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

ارگ علیشاه با قدمتی 700 ساله،نماد هنر و ذوق دلنشین مردم دیار تبریز بوده که امروزه با آغوش باز پذیرای توریست های بسیاری از سراسر ایران می باشد.

 
 
ارگ علیشاه
 

 

برای آشنایی بیشتر با تبریز کلیک کنید

 

 کانال تلگرام : https://t.me/behparvaz

دسته بندی شده در:        

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *