آیین های محلی رمضان در تبریز مردم ایران با توجه به آیین و فرهنگ و پیشینه تاریخی خویش مراسم مذهبی و جشن خاصی دارند و در این میان تنوع و آیین های ویژه ماه مبارک رمضان که در منطقه آذربایجان به <<اوروشلوخ>> گفته می شود زیبایی های خاصی دارد

آیین های محلی رمضان

کلمه <<اوروش>> یا <<اوروج>> در زبان ترکی به معنی روزه و روزه داری است در این میان آنچه که در میان اجرای اعمال عبادی و شرعی رمضان در رفتارها و کنش روزمره مردم بیشتر به چشم می‌خورد تغییر رفتار و منش آنها و سیل دعوت به افطارها است. مراسم افطاردهی در شهر تبریز معمولا در هفته دوم ماه رمضان مرسوم است و معمولا افراد فامیل را به افطار دعوت می کنند و این مراسم در نیمه شعبان می شود و تا آخرین روز های ماه مبارک رمضان ادامه دارد .

 

اوباشدان
سحری و سحری خوردن در تبریز به ویژه روستا های آن آداب مخصوص خود را دارد . هنوز هم که هنوز است آداب و رسوم قدیمی در روستاییان و عشایر در تبریز با صدای ضربه به دیوار همسایه و یا طبل از خواب بیدار می شوند و این زنجیره خبر رسانی باعث می شود هیچکس خواب نماند .

آیین های محلی رمضان

رویت هلال ماه

در آذربایجان رسم به این صورت است که بعد از رویت هلال ماه به چهره یک کودک و یا فرد معصوم و نماز خوان نگاه می کنند و اعتقاد دارند که نگاه کردن به صورت آدم های روزه خوار و بی نماز خوش یمنی نخواهد داشت . نگاه کردن به‌ آیینه و فرستادن صلوات بعد از رویت هلال ماه هنوز هم به عنوان یک رسم در بین پیرمردان مناطق روستایی استان مرسوم است.

آیین های محلی رمضان

غذاها و شیرینی های مخصوص

سفره های افطاری در تبریز به تنوع غذایی معروف هستند . زولبیه بامیه، فرنی، شیر برنج، انواع دلمه، ‌کتلت، کوکو، سالاد، اهری، ‌حلوا، پنیر، سبزی، خرماهای تزئین شده با گردو و پودر گردو، انواع مربا و حلیم ها پای ثابت سفره ها هستند. زنان آذربایجانی لذیذترین و خوشمزه ترین نان ها ، کلوچه ها و شیرینی ها را برای مهمانان روزه دار خود تدارک می‌بینند.

آیین های محلی رمضان

چند روز قبل از آغاز ماه مبارک رمضان در آذربایجان فطیری به نام <<نزیه>> درست می کنند نوعی نان شیرینی مخصوص مغزدار که با چنگال و ته استکان تزیین شده است که سر سفره ی افطار فقط در ماه مبارک رمضان پخت می شود که بسیار خوشمزه است «ختایی» هم شیرینی خانگی ماه رمضان است که مواد اولیه این نوع شیرینی نوعی خمیر حصیری شکل است که به شکل دلمه با ترکیب پودر گردو، دارچین و …. تهیه می شود .

آیین های محلی رمضان

برای اطلاع از تور های داخلی تور تبریز با آژانس هواپیمایی به پرواز تماس حاصل فرمایید .

کانال تلگرام : https://t.me/behparvaz