پل معلق مشکین شهر (تبریز)

پل معلق مشکین شهر / تجربه هیجان انگیز در میان آسمان و زمین

پل معلق مشکین شهر پل معلق مشکین شهربه عنوان طویل ترین و مرتفع ترین پل معلق کابلی خاورمیانه در ارتفاع 80 متری رودخانه خیاوچایی و بر روی پارک جنگلی مشکین شهر احداث شده است.

پل معلق مشکین شهر 2 متر عرض و 365 متر طول دارد. سازه این پل توسط کارشناسان داخلی و مهندسان منطقه اجرا شده و دانش ساخت این پل بومی است.

پل معلق مشکین طویل ترین پل معلق خاورمیانه دانسته می شود.

مشخصات فنی پل معلق:

این پل 2 متر عرض ، 365 متر طول و 80 متر از کف دره خیاو چایی ارتفاع دارد. ارتفاع دکل پل 21 متر و عمق فونداسیون کابل 12 متر با کابل های 70 میلی متری فولادی است.

در ساخت پل معلق مشکین شهر از مواد پلیمری و کامپوزیتی طرح چوب با مقاومت بالا در مقابل رطوبت و حریق و ضربه و فشار به همراه صاعقه گیر و بادسنج و سنسور های کنترل حرکتی و دمیر های خنثی کننده رزروناس استفاده شده است.

این پل با جابجایی افقی 2 متر و دید دل انگیز پارک جنگلی و فرادست قله سبلان هیجانی به اندازه ترن هوایی به گذرندگان القا می کند.

در مشکین شهر و اطراف مناطقه پل مشکین آبگرم های درمانی زیادی وجود دارد و برای بیماری های مفصلی و سایر بیماری های دیگر اثر درمانی بخصوصی را دارد.

مجتمع شابیل / شروع صعود به سبلان

مجتمع آب درمانی شابیل در 42 کیلومتری جنوب مشکین شهر و در 27 کیلومتری لاهرود قرار دارد.دمای آب آن 49 درجه سانتی گراد و شامل استخر های زنانه ، مردانه ، سونا و جکوزی ، رستوران و هتل است .

آب این چشمه زلال ، قابل شرب ، کمی ترش مزه و بودار اشت که در درمان امراض کلیوی موثر بوده و به خاطر وجود مقدار زیادی اسید کربنیک برای درمان پا درد و کمر درد نیز مفید است.