Alexa موزه قاجار از دیدنی ترین موزه های تبریز - تبریز تور | مجری تور های داخلی خارجی

موزه قاجار یکی از موزه‌های شهر تبریز است؛مکان این موزه خانه امیرنظام گروسی در محلهٔ ششگلان می باشد. موزه قاجار در سال1355 خورشیدی پس از مرمت و بازسازی، به‌ طور رسمی راه‌ اندازی گردید. خانه امیرنظام گروسی که در دوره ناصرالدین شاه و در زمانی که امیر نظام گروسی  پیشکار بود توسط وی ساخته شده‌است.

 
موزه قاجار
 
این خانه در سال ۱۳۷۰ توسط سازمان میراث فرهنگی خریده شده و با شماره ثبت ۱۷۴۹  در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. پس از اینکه این بنا را مرمت  و بازسازی کردند؛البته باحفظ ویژگی‌های معماری و شاخص‌های سنتی بنا به عنوان موزه قاجار برای استفاده و بازدید عموم مورد استفاده قرار گرفت. این موزه در نزدیکی مقبره الشعرا تبریز قرار دارد.
 
موزه قاجارعمارت امیرنظام قبل از مرمت و بازسازی
 
عمارت امیرنظام در دو طبقه ساخت شده  و زیربنای  آن ۱۵۰۰ مترمربع می باشد. ساختمان موزه قاجار تشکیل شده از دو حیاط اندرونی و بیرونی است که باغچه‌ها و حوضها، زیبایی آن را چندین برابر می کند. ۱۶ ستون با سرستونهای زیبا ایوان سراسری را نگهداشته‌اند. در طبقه بالا پنجره‌های مشبک ارسی با شیشه‌های رنگی، گچبری‌های نمای شمالی و جنوبی، و همچنین آینه کاریها و گچبریهای تالارهای داخلی وطنبی‌ها به زیبایی مجموعه می‌افزایند و در زیرزمین حوضخانه وسیعی وجود دارد که یکی از زیباترین قسمتهای بنا است. ستونهای استوار حوضخانه و آجرکاری سقف نمایی دلانگیز بسیار زیبا به موزه قاجار بخشیده.
 
موزه قاجار
 
تالارهایی که در طیقه ی اول موزه قاجار قرار گرفته اند شامل: تالار سکه، تالار بافته، تالار چینی، تالار آبگینه، تالار فلزات، تالار موسیقی، تالار خاتم.
و تالار هایی در طیقه ی دوم قرار گرفته اند شامل: تالار سنگ، تالار اسلحه، تالار رجال و فرامین، تالار معماری و شهرسازی و تالار قفل و تالار فانوس می باشند.
 
موزه قاجار
 
موزه قاجار یادآور گذشته ای از نیکان ما بوده و آجر به آجر آن،خاطره و یادگاری در سینه دارد!توریست هایی که هرساله به شهر تبریز سفر میکنند،یکی از مکان های مورد علاقه شان موزه ی قاجار و فضای دلشین آن بوده.
 
 
موزه قاجار
 
 

کانال تلگرام : https://t.me/behparvaz 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *