دیدنی های استانبول

جاذبه های گردشگری شهر استانبول به تنهایی می توانند یکی از دلایل اصلی سفر به شهر استانبول می باشد . برای یک سفر کوتاه و نسبتا کم هزینه هیچ جا بهتر از استانبول نمی باشد . شهری میان آسیا و اروپا و پر از دیدنی ها و تفریحات رنگارنگ می باشد . محبوب‌ ترین دیدنی‌های استانبول برای مسافران، کاخ‌ها، مسجدها، کلیساها و قصرهایی است که قدمت آن‌ها به امپراطوری رومی‌ها، بیزانس و دوره‌ی عثمانی‌ها می‌رسد.

موزه ایا صوفیه

ایا صوفیه با معماری اعجاب انگیز و زیبا که به مدت 1000 سال کلیسای پرافتخار امپراتوری روم شرقی بوده و در قرن پانزدهم توسط معمار عثمانی , سینان به مسجدی باشکوه تبدیل شده است که گنبدی به بزرگی 56 متر دارد و دارای 30 میلیون کاشی طلا در معماری داخلی آن به کار رفته است . امروزه این مسجد و موزه به یکی از محبوب ترین دیدنی های استانبول برای توریست ها تبدیل شده است .

دیدنی های استانبول

مسجد سلطان احمد

مسجد سلطان احمد یکی از معروف ترین دیدنی های شهر استانبول می باشد که این قدمت این مسجد به 400 سال می شود که خود ترک ها این مسجد را مسجد سلطان احمد نامیده اند . اما میان گردشگران و مسافران ایرانی این مسجد به مسجد آبی مشهور می باشد . مسجد سلطان احمد هم بخاطر کاشی کاری های آبی و هم روایت قدیمی از قایق رانان دریای مرمره که انعکاس آبی دریا روی دیوار های مسجد طراحی شده است . مسجد آبی طراحی شده توسط آقا محمد معمار که ساخت آن هفت سال طول کشیده است و مناره های باریک آن از اطراف شهر قابل مشاهده می باشد .

دیدنی های استانبول

قصر توپکاپی

نخستین کاخ عثمانی که در قرن 15 میلادی ساخته شده است این قصر اسرار امیز در محل تلاقی تنگه بسفر , گلدن هورن و دریای مرمر قرار دارد و 400 سال قلب تپنده ی امپراتوری عثمانی بوده است . توپکاپی با آن همه جواهرات، لباس‌ها و تخت‌های طلاکوب یکی از محبوب‌ترین دیدنی‌های استانبول است و حداقل ۳ ساعت مشغولتان می‌کند. اگر وقت کم دارید، دیدن حرمسرا و خزانه را در اولویت بگذارید.

دیدنی های استانبول

مسجد سلیمانیه

شاهکاری از معمار سینان برای سلطان سلیمان که امروزه به یکی از اصلی ترین مکان های گردشگری تبدیل شده است که این مسجد یکی از بزرگترین مساجد که در استانبول در قرن 16 ساخته شده است و با 4 مناره بالای گلدن هورن قرار دارد . مقبره سلطان و همسرش خرم نیز در محوطه مسجد قرار دارد . این بنای زیبا شاهانه شیاهت زیادی به ایاصوفیه اثر دیگر این معمار دارد .

دیدنی های استانبول

تنگه بسفر

محال است که به شهر استانبول سفر کنید و چند ساعتی در تنگه بسفر سفر نکنید تنگه ای که دریای سیاه و مرمر را به هم وصل می کند و استانبول را به دو قسمت آسیا و اروپا تقسیم کرده است و بازدید از آن به همه مسافران که به شهر استانبول مسافرت می کنند توصیه می شود ساحل زیبای مرمره، بنا‌های تاریخی شهر، مرغان دریایی، ماهیگیران محلی و کشتی‌های باری را تماشا کنید و استانبول را دور از هیاهوی خیابان‌ها و روی آب‌ تجربه کنید؛ یک طرفتان آسیا‌ست و طرف دیگر اروپا.

دیدنی های استانبول

جزایر پرنس

دریای مرمره دارای نه جزیره کوجک و دیدنی معروف به آدالار است هر روز کشتی هایی به این جزیره ها رفت آمد می کنند و در 4 جزیره توقف دارند بزرگترین جزیره آن بیوک آدا می باشد که نمای ویلایی آن از رویشیب  تپه ها از داخل کشتی قابل مشاهده می باشد . وسایل نقلیه در این جزیره ممنوع می باشد و مثل قرون گذشته در این جزیره برای گشت گذار می توانید با اجاره دوچرخه از نمای داخلی این جزیره دیدن فرمایید . این جزیره ها یکی از جاهای دیدنی استانبول می باشد که اکثر توریست ها از این جزیره ها دیدن می کنند .

دیدنی های استانبول

پارک گلخانه

پارک گلخانه که ترک ها به آن گلحانه می گویند این پارک در واقع باغ اصلی توپ کاپی بوده که فقط در آن زمان خانواده سلطنتی فقط به آن دسترسی داشتند و امروزه یکی از دیدنی های استانبول و پارک های مدرن شهر است پر از گل کاری های زیبا و لاله های رنگارنگ در ضلع شمالی آن چشم انداز مناسبی به دریای مرمره و گلدن هورن دارد و در ورودی جنوبی آن محلی است که در آن سربازان رژه میرفتند که امروزه این محل وزارت فرهنگ گردشگری ترکیه است .

دیدنی های استانبول

خیابان استقلال

خیابان استقلال خیابان پراز جمعیت پر جنب جوش , قلب تپنده ی استانبول خیابانی که همیشه بیدار است و در 2 طرف آن پر از مراکز فروش , سینما‌ها، رستوران‌ها و کافه‌های دنج. مغازه‌هایی که ساز‌های قدیمی می‌فروشند، نقاشانی که آثار‌شان را حراج می‌کنند و لباس‌های دست‌دوز رنگارنگ چیز‌هایی هستند که فقط در این خیابان پیدا می‌کنید.در طول خرید کردن هم در این خیابان برنامه های جالبی اجرا می شود . از ساز و آواز گرفته تا دلقک‌های رنگارنگ و ژانگولربازی؛ همین‌ها باعث می‌شود که استقلال نه تنها یک خیابان خرید حساب شود، بلکه یکی از دیدنی‌های استانبول برای توریست‌ها باشد.

دیدنی های استانبول

قصر دلمه بهچه

قصر دلکه باغچه قصری که از ۱۸۵۶ تا زمان تاسیس جمهوری ترکیه مرکز اداری عثمانی بوده و بعد از آن هم محل تصویب قرارداد‌های خارجی آتاتورک که حالا تبدیل به یکی از دیدنی‌های استانبول شده است. دلما باغچه، که به ترکی یعنی باغ پربار، در میان باغی به سبک فرانسوی بنا شده و به خاطر ترئینات سبک روکوکو، شمعدان‌های چک و باکارا، راه‌پله‌ی کریستال و چلچراغ چهار‌هزار کیلوگرمیِ هدیه‌ی ملکه ویکتوریا معروف است. ساعت این اتاق از زمان مرگ آتاتورک تا به حال، ثابت مانده؛ ساعت نه و ده دقیقه‌ی دهم نوامبر ۱۹۳۸ می باشد .

دیدنی های استانبول

کانال تلگرام : https://t.me/behparvaz