خانه حیدرزاده عمارتی تاریخی بوده که در منطقه مقصودیه شهر تبریز قرار گرفته و در قسمت شمالی آن،ساختمان شهرداری واقع شده.

توضیحات کلی اثر:
هیچگونه سند تاریخی برای زمان احداث این بنا وجود ندارد؛اما طبق گفته مورخان این خانه در حدود سال ۱۸۷۰ توسط حاج حبیب لک ساخته شده است. این خانه را به سال ۱۳۷۸ در فهرست میراث ملی ایران با شماره ۲۵۲۴ ثبت کردند. مساحت خانه حیدر زاده ۹۰۰ متر و در دو طبقه می‌باشد. این اثر دو حیاط اندرونی و بیرونی دارد که به وسیله خانه از یکدیگر متمایز گشته اند.
 
خانه حیدرزاده
 
در زیرزمین این بنا ،حوض خانه‌ای (اتاقی بزرگ با حوض فواره دار کوچکی در وسط آن) وجود داشته که بوسیله آجرها و ستون های رنگارنگ آراسته شده است با طاق های چهار بخشی کم نظیر و بندکشی برجسته  نمای منحصر به فردی داشته و آجرهای رنگ شده تلألو خاصی  به این مکان بخشیده اند. فضاهای مختلف این بنا از طریق یک سرسرای مرکزی با ستون های گچ بری، پلکان عریض و با شکوه و نورگیر سقفی به یکدیگر ارتباط می یابد دیگر بخش‌های این خانه بواسطه سالن به یکدیگر متصل شده‌اند. این ساختمان با پنجره‌های چوبی حکاکی شده، شیشه‌های رنگارنگ، آثار آجری و نقاشی‌ها نقش گرفته است.
 
خانه حیدرزاده
 
 
اتاق اصلی (شاهنشین) این خانه جذابترین اتاق آن است. در طرح مرمت سازی و احیای بنا ی این مجموعه، آن را به صورت یک فضای چند منظوره درآورده اند و در حال حاضر مورد استفاده قرار  گرفته اند.خانه حیدر زاده  را در سال ۱۳۸۰ بازسازی کرده و درحال حاضر،به عنوان مرکز اطلاع‌ رسانی گردشگری استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز معرفی شده و مورد استفاده‌ میگیرد.
 
خانه حیدرزاده
 
کسانی که به معماری منحصر به فرد،تاریخ،سفر و دیدن اولین ها علاقه مند هستند،بهتر است سری به شهر تبریز(شهر اولین ها) زده و از خانه ی حیدرزاده بازدید کنند.کلانشهر تبریز با وجود اینکه بسیار مدرن بوده اما در کوچه پس کوچه های آن،هنوز بوی ایام کهن به مشام می رسد و بناهای بسیاری مانند خانه حیدرزاده را در خود جای داده است.
 
خانه حیدرزاده
 
 

کانال تلگرام : https://t.me/behparvaz 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *