تور تبریز و کندوان

رزرو هتل در تبریز

تور تبریز

تور تبریز

تور تبریز

تور تبریز و کندوان

 گشت های داخل شهر : مقبره الشعرا , موزه قاجار, خانه مشروطه , موزه آذربایجان , مسجد کبود ,  پارک ائل گلی

گشت خارج شهر : روستای صخره ای کندوان برای رزرو تور تبریز و کندوان  با شماره 09120384325 تماس حاصل فرمایید .

مقبره الشعرا تبریز

مقبره الشعرا تبریز در خیابان ثقه السلام و در ضلع شمالی بقعه سید حمزه واقع است . این بنا به یادبود یکی از شاعران معاصر کشورمان (شهریار) تاسیس شده است که آرامگاه این شاعر معاصر در داخل این مقبره قرار گرفته است . مقبره الشعرا (آرامگاه شاعران) یکی از گورستان های تاریخی شهر تبریز است که در محله سرخاب واقع شده است . مقبره الشعرا با اسامی حظیر الشعرا , حظیر القضاه , قبرستان سرخاب نیز نامیده می شود متاسفانه با گذشت روزگار و حوادث طبیعی سیل و زلزله شکل ضاهری این مکان را از بین برده است . معروف ترین آرامیدگان مقبره الشعرا تبریز به شرح زیر می باشد : اسدی طوسی , قطران تبریزی , مجیرالدین بیلقانی , خاقانی شیروانی , ظهرالدین فارابی , شاپور نیشابوری , شمس الدین سجاسی , ذوالفقار شروانی , همام تبریزی , مانی شیرازی , شکیبی تبریزی و سید محمد شهریار .

تور تبریز 

موزه قاجار تبریز

خانه گروسی یا موزه قاجار یکی از موزه های شهر تبریز می باشد . این موزه در خانه امیر نظام گروسی واقع در خیابان ششگلان جنب بیمارستان کودک , پشت مدرسه شیخ طار قرار گرفته است . موزه قاجار پس از مرمت سازی در سال 1385 خورشیدی بطور رسمی راهندازی شد . خانه گروسی در دوره ناصرالدین شاه و در زمان  پیشکاری امیر نظام گروسی سیاستمدار ساخته شده است . این بنا در سال 1370 توسط سازمان میراث فرهنگی خریداری شده و با شماره 1749 در فهرست آثار ملی ثبت شده است . عمارت امیر نظام با مساحتی 3000 متر مربع در 2 طبقه و زیر بنای 1500 متر مربع ساخته شده است . 

تالار های موزه ی قاجار عبارت اند از : تالار سکه، تالار بافته، تالار چینی، تالار آبگینه، تالار فلزات، تالار موسیقی، تالار خاتم. تالارهای زیرزمین موزه قاجار : تالار سنگ، تالار اسلحه، تالار رجال و فرامین، تالار معماری و شهرسازی و تالار قفل و تالار فانوس

تور تبریز

خانه مشروطه تبریز

خانه مشروطه یکی از مهم ترین و پر افتخارترین خانه تاریخی شهر تبریز می باشد در اوج انقلاب خانه مشروطه یکی از محل های تصمیم گیری و سرنوشت ساز سران مشروطه بود . خانه مشروطه در یکی از محله های قدیمی شهر تبریز به نام راسته کوچه روبروی مسجد جامع و در خیابان شهید مطهری قرار گرفته است . موزه مشروطه نیز پس از ایجاد تغییراتی در تالارها و اتاق ‌های خانه مشروطه و به نمایش درآوردن اسناد تاریخی مربوط به انقلاب مشروطه در سال ۱۳۷۵ خورشیدی تأسیس شده ‌است. از مهم‌ترین آثار تاریخی این موزه می‌توان به سلاح کمری ستارخان، فرش مشروطه، وسایل شخصی سران مشروطه و دیگر مدارک مرتبط با انقلاب مشروطه اشاره کرد.

تور تبریز

کاخ شهرداری

عمارت شهرداری تبریز در مرکزی‌ترین نقطه شهر و در میدان شهرداری (ساعت)، تقاطع خیابان امام خمینی و ارتش  واقع است . این عمارت در زمینی به مساحت ۹۶۰۰ مترمربع و زیربنای ۶۵۰۰ مترمربع در فاصله سال‌های ۱۳۱۴ تا ۱۳۲۰ هجری شمسی در محل گورستان متروکه کوی نوبر (ابتدای محله مقصودیه) و در سه طبقه ساخته شده است. کار احداث عمارت شهرداری تبریز در سال ۱۳۱۴ در زمان صدارت شهردار وقت حاج ارفع‌الملک جلیلی و با نظارت مهندسان آلمانی در محل گورستان مخروبه و متروکه محله نوبر(مقصودیه) آغاز شده است. نکته جالب و قابل توجه این که، شهرداری تبریز نخستین نهاد شهرداری در سطح شهر تبریز است که در اوایل تأسیس با عنوان «بلدیه» شناخته می‌شد.

تور تبریز

موزه ی آذربایجان

موزه آذربایجان یکی از مهم‌ ترین موزه‌های ایران است که در شهر تبریز بنا شده است این بنا در خیابان امام و جوار مسجد کبود قرار گرفته‌ است در موزه آذربایجان که به عنوان دومین موزه تاریخی ایران پس از موزه ملی تهران شناخته می‌ شود آثار متعلق به دوران پیش از اسلام و دوران اسلامی به نمایش گذاشته شده ‌اند. موزه آذربایجان  تبریز در سال 1341 مورد بهره برداری قرار گرفته است و در حال حاضر با سه سالن نمایش یکی از بزرگترین موزه های کشور است.  موزه آذربایجان با دارا بودن 2300 قطعه اشیای عتیقه و هنری ثبت شده و بیش از یک هزار شیء غیر ثبتی در مرکز توجه دوستداران فرهنگ و هنر کشورمان و جهانگردان خارجی قرار دارد و به طور متوسط همه ساله در حدود یکصد هزار نفر از آن بازدید می کنند.

تور تبریز

پارک ائل گلی

ائل گلی یا شاه گلی یکی از مهم ترین گردشگاه های شهر تبریز می باشد که در 7 کیلومتری مرکز شهر واقع شده است . شاه گلی به معنای "استخر شاه" ترجمه شده است و گول در زبان ترکی به معنی استخر می باشد . احداث اولیه این استخر به زمان پادشاهان آق قویونلو و توسعه آن به زمان صفویه ثبت شده است . ائل گلی، شاه ‌گلی تبریز تا پیش از روی‌ کارآمدن صفویان، بزرگترین منبع ذخیره آب جهت آبیاری باغ‌ های مناطق شرقی تبریز تا دروازه تهران و تپلی‌ باغ بوده ‌است. در دوران حکومت صفویان، تمام شن و ماسه و نخاله‌ های موجود در محوطه داخلی دریاچه فعلی خالی شده و دیواره ‌ای سنگی به دور آن کشیده شد.

تور تبریز

کاخ ائل گلی تبریز

عمارت کلاه ‌فرهنگی هشت‌ ضلعی موجود در مرکز دریاچه ایل ‌گلی که به کاخ ائل‌ گلی شهرت دارد، امروزه به ‌صورت یک تالار پذیرایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این بنا پیش‌تر یک ساختمان یک‌ طبقه خشتی و فرسوده بود. شهرداری تبریز در سال ۱۳۴۶ خورشیدی ساختمان پیشین را تخریب و عمارت دوطبقه جدید و مقاومی در محل آن احداث کرد.
کاخ ائل گلی، شاه ‌گلی تبریز در دوران حکومت سلطان یعقوب آق‌قویونلو احداث شده و در دوران سلطنت صفویان گسترش یافته‌ است. قهرمان میرزا (هشتمین پسر عباس میرزا) نیز این عمارت را تکمیل‌ تر نموده و آن را به‌صورت یک گردشگاه سلطنتی برای درباریان قاجار درآورده ‌است.

تور تبریز

پارک خاقانی

بوستان خاقانی در نزدیکی مسجد کبود و موزه آذربایجان قرار گرفته است که در مرکز شهر تبریز می باشد که بوستان سنتی محصوب می شود که در نزدیکی این پارک موزه عصر آهن هم وجود دارد که برای بازدید مناسب می باشد و فرهنگسرای خاقانی در راستای سیاست ها و برنامه های فرهنگی شهر تبریز و ایجاد مجموعه ای برای کسانی که به هنر و فرهنگ علاقه مند می باشد تاسیس شده است .

تور تبریز

روستای صخره ای کندوان

کندوان در شهر اسکو واقع شده است و تا تبریز تقریبا 2 ساعت فاصله دارد . مردم کندوان خانه های خود را داخل صخره هایی از سنگ ساخته اند و قدمت آن به 6 هزار سال پیش می رسد  دلیل نامگذاری کندوان هم شباهت آن به کندوی عسل است اما باید به این نکته نیز توجه داشت که وازه ی << کند >> در زبان آذری یعنی روستا شاید این واژه نیز در نامگذاری کندوان تاثیر گذار بوده است روستای کندوان دارای آب هوای سرد به طوری که مردمان آن 180 روز را به طور یخبندان به سر می برند . کندوان در بخش شمال غربی کوه سهند واقع شده است گردشگران از مناطق مختلف باید به شهر تبریز سفر کرده و از تبریز با طی 2 ساعت راه به کندوان برسند کندوان در دامنه کوه سلطان‌داغی قرار گرفته است و یک رودخانه پر آب نیز از وسط آن می‌گذرد.
 

تور تبریز

اطلاعات دقیقی در خصوص تاریخچه شکل‌گیری کندوان وجود ندارد اما عده‌ای آن را مربوط به‌قرن هفتم و برخی دیگری مربوط به دوران پیش از اسلام می‌دانند. اما آنچه که عمومیت دارد قدمت ۶ هزار ساله این روستا را نشان می‌دهد و گفته می‌شود که خانه‌های صخره‌ای کندوان نیز قدمتی ۷۰۰ ساله دارند. از دیدگاه برخی محققان، ساکنان اولیه کندوان اهالی حیله‌ ور بوده‌اند و برای حفظ جان خود از شرر مغول‌ها به این مکان آمده‌اند و برخی سفالینه‌های موجود در این روستا نیز نشان دهنده این است که زندگی قبل از زمان ایلخانیان نیز در این مکان وجود داشته است.
 

تور تبریز

صخره های موجود در روستای کندوان نتیجه آتش فشان کوه سهند است . این گذاره های آتش فشانی توسط مردم این محل حفاری شده و تبدیل به مکانی برای سکونت شده است این خانه های اسطوانه ای معمولا به دو طبقه تقسیم شده است ولی برخی از آن ها نیز 2 یا 3 طبقه هستند که طبقه نخست آن مربوط به نگه داری چهار پایان است در طبقات دوم و سوم نیز انسان سکونت دارد در این طبقه ها حفره هایی وجود دارد که برای ورود نور به داخل خانه طراحی شده است .
 

تور تبریز

شرایط دمایی در کران‌ها به‌ دلیل ساختاری که دارند، برعکس محیط خارجی است. این خانه‌های صخره‌ای در زمستان هوای نسبتا گرمی دارند و در تابستان نیز هوای آن‌ها سرد و مطبوع است. در حال حاضر صاحبان منازل اجازه ورود گردشگران به‌خانه‌هایشان را می‌دهند و در مقابل مبلغی را نیز دریافت می‌کنند. بخشی از این خانه‌ها تبدیل به مکانی جهت فروش صنایع دستی زنان محلی نظیر گلیم، جاجیم و شال‌های رنگی شده‌اند.

 

تور تبریز

آب معدنی کندوان یکی از ویژگی این روستا به حساب می آید و بر اساس آزمایشات این آب کمترین مقدار آهک را دارد به همین دلیل بیماران کلیوی از آن استقبال می کنند براساس تحقیقات انجام شده این آب معدنی خواص زیادی در جهت رفع ۴ نوع از سنگ کلیه دارد. گفتنی است ساکنان شهر‌های اطراف نظیر تبریز، ارومیه، مراغه و بسیاری از شهر‌های دیگر گاهی برای استفاده از آب معدنی این محل و یا درمان بیماری‌های کلیوی‌ شان به‌ این روستا سفر می‌کنند.

برای رزرو تور تبریز و کندوان با شماره های 04135543727 – 09120384325 تماس حاصل فرمایید .

کانال تلگرام : https://t.me/behparvaz