تور تبریز و کندوان

رزرو هتل در تبریز

تور تبریز و کندوان

گشت های داخل شهر : مقبره الشعرا موزه قاجار خانه مشروطه موزه آذربایجان مسجد کبود پارک ائل گلی

گشت خارج شهر : روستای صخره ای کندوان

کندوان در شهر اسکو واقع شده است و تا تبریز تقریبا 2 ساعت فاصله دارد . مردم کندوان خانه های خود را داخل صخره هایی از سنگ ساخته اند و قدمت آن به 6 هزار سال پیش می رسد  دلیل نامگذاری کندوان هم شباهت آن به کندوی عسل است اما باید به این نکته نیز توجه داشت که وازه ی << کند >> در زبان آذری یعنی روستا شاید این واژه نیز در نامگذاری کندوان تاثیر گذار بوده است .

روستای کندوان دارای آب هوای سرد به طوری که مردمان آن 180 روز را به طور یخبندان به سر می برند . کندوان در بخش شمال غربی کوه سهند واقع شده است گردشگران از مناطق مختلف باید به شهر تبریز سفر کرده و از تبریز با طی 2 ساعت راه به کندوان برسند کندوان در دامنه کوه سلطان‌داغی قرار گرفته است و یک رودخانه پر آب نیز از وسط آن می‌گذرد.


اطلاعات دقیقی در خصوص تاریخچه شکل‌گیری کندوان وجود ندارد اما عده‌ای آن را مربوط به‌قرن هفتم و برخی دیگری مربوط به دوران پیش از اسلام می‌دانند. اما آنچه که عمومیت دارد قدمت ۶ هزار ساله این روستا را نشان می‌دهد و گفته می‌شود که خانه‌های صخره‌ای کندوان نیز قدمتی ۷۰۰ ساله دارند. از دیدگاه برخی محققان، ساکنان اولیه کندوان اهالی حیله‌ ور بوده‌اند و برای حفظ جان خود از شرر مغول‌ها به این مکان آمده‌اند و برخی سفالینه‌های موجود در این روستا نیز نشان دهنده این است که زندگی قبل از زمان ایلخانیان نیز در این مکان وجود داشته است.


صخره های موجود در روستای کندوان نتیجه آتش فشان کوه سهند است . این گذاره های آتش فشانی توسط مردم این محل حفاری شده و تبدیل به مکانی برای سکونت شده است این خانه های اسطوانه ای معمولا به دو طبقه تقسیم شده است ولی برخی از آن ها نیز 2 یا 3 طبقه هستند که طبقه نخست آن مربوط به نگه داری چهار پایان است در طبقات دوم و سوم نیز انسان سکونت دارد در این طبقه ها حفره هایی وجود دارد که برای ورود نور به داخل خانه طراحی شده است


شرایط دمایی در کران‌ها به‌ دلیل ساختاری که دارند، برعکس محیط خارجی است. این خانه‌های صخره‌ای در زمستان هوای نسبتا گرمی دارند و در تابستان نیز هوای آن‌ها سرد و مطبوع است. در حال حاضر صاحبان منازل اجازه ورود گردشگران به‌خانه‌هایشان را می‌دهند و در مقابل مبلغی را نیز دریافت می‌کنند. بخشی از این خانه‌ها تبدیل به مکانی جهت فروش صنایع دستی زنان محلی نظیر گلیم، جاجیم و شال‌های رنگی شده‌اند.


آب معدنی کندوان یکی از ویژگی این روستا به حساب می آید و بر اساس آزمایشات این آب کمترین مقدار آهک را دارد به همین دلیل بیماران کلیوی از آن استقبال می کنند براساس تحقیقات انجام شده این آب معدنی خواص زیادی در جهت رفع ۴ نوع از سنگ کلیه دارد. گفتنی است ساکنان شهر‌های اطراف نظیر تبریز، ارومیه، مراغه و بسیاری از شهر‌های دیگر گاهی برای استفاده از آب معدنی این محل و یا درمان بیماری‌های کلیوی‌شان به‌ این روستا سفر می‌کنند.

 

کانال تلگرام : https://t.me/behparvaz